UA / RU
Підтримати ZN.ua

Національний перепис проведуть до кінця року і за новою методикою

Соціологічному опитуванню в цьому відведена незначна роль.

Перепис населення України планують провести ще до кінця року та зекономити на процедурі до 3 млрд грн., повідомив міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет. Зокрема перепис проводитимуть в так званому електронному форматі, для чого вже напрацьовують відповідний алгоритм.

"Перепис населення України - один з моїх топ-20 проектів. Його проведення було заплановано на кінець наступного року, і в бюджеті на нього було передбачено 3.4 млрд грн. Майже 100 000 інтерв'юерів з планшетами мали обійти будинки і квартири українців. … Ось тільки мене не покидало відчуття, що в такому форматі це - недозволена розкіш для України", - написав міністр в четвер вранці.

Він зазначив, що зараз уряд робить генеральний план інфраструктури країни і більшість міністерств не готові чекати кінця наступного року, аби отримати основні дані про населення країни. .

"Тому ми вирішили провести т.зв. електронний перепис. Разом з фахівцями з математики і соціології ми проводимо його за таким алгоритмом:

1. Збираємо анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів та їх розташуванні.

2. Збираємо дані з реєстрів про дітей (РАЦСи) і пенсіонерів (Пенсійний Фонд). Адже ці групи мають менше проникнення мобільних.

3. Проводимо "калібруючі" соціологічні опитування. Уточнюємо, скільки сім-карт припадає в середньому на одного українця в різних групах.

4. Вставляємо ці дані в математичну модель", - поділився способом ідентифікації громадян Дубілет.

За його словами, у підсумку в Кабміні сподіваються отримати досить точну модель того, скільки людей мешкає в яких населених пунктах. Також ці дані можуть бути точнішими від традиційного перепису, оскільки далеко не всі українці відкривають двері тим, хто проводить опитування. При цьому Дубілет визнав, що таким способом все ж не буде можливо отримати відповіді на спеціалізовані питання, однак , на приклад, питання мови спробують з'ясувати "через статистику банкоматів "Приватбанку".

"Тому в бюджет 2020 ми знизили бюджет на перепис з 3.4 млрд грн до 1.4 млрд. А якщо все піде, як заплановано, думаю, потім ми зможемо заощадити ще під 1 млрд. Ми плануємо оприлюднити результати нашого дослідження вже цього року", - похвалився міністр.

Нагадаємо, що єдиний раз в Україні проводили перепис населення в 2001 році. Для нового перепису в бюджеті-2020 передбачалося виділити 3,44 млрд. гривень.

Водночас як пояснила в інтерв'ю DT.UA директор Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова, Україні важливо не лише провести перепис "заради перепису", а й щоб його було визнано міжнародним співтовариством. Адже перепис – це виключно опитування людей, що дозволяє з'ясувати деякі речі, які неможливо з'ясувати за документами чи реєстрами. Так, проведений як годиться перепис дозволить визначити чисельність трудових мігрантів; зрозуміти, що являє собою нинішня українська родина, її основні джерела доходів, умови життя; оцінити рівень освіти українців тощо, окреслити питання національності та мови.

Детальніше про перепис населення читайте у статті Алли Котляр "Як не звалить перепис. Материнські поради" і в статті Валерія Дружбинського "Переписи населення. Київ" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".