В Україні набрали чинності зміни до Порядку усиновлення та нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, що ставлять під загрозу національне усиновлення.
Так, 10 липня Кабінет міністрів України прийняв постанову №603 "Про внесення змін до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей". За три місяці зміни набрали чинності.
"З 20 жовтня громадяни України, які хочуть усиновити дитину, для отримання статусу кандидата в усиновлювачі повинні пройти навчання й отримати рекомендацію із зазначенням рекомендованої кількості дітей, віку, статі, стану здоров'я дитини, яку можуть усиновити. Хороша ідея, правильна! АЛЕ чи реальна для виконання?", - коментує ситуацію експертка із захисту прав дитини Людмила Волинець.
На сьогодні в Україні немає ані програми, ані підготовлених соціальними службами тренерів, ані відповідного фінансування, зразків довідок і методик, що дозволяють надати потенційним усиновлювачам рекомендації щодо віку, статі, здоров'я дитини.
"Без цих довідок служба у справах дітей не дасть статус кандидата в усиновлювачі, не дасть направлення на знайомство з дитиною, не надасть висновок про доцільність усиновлення та сам пакет документів для звернення до суду. Бажання усиновити блокується", - пояснює експертка.
Водночас ще два місяці тому урядово-громадською ініціативою "Разом проти корупції" ці зміни були визнані корупціогенними. Звіт і рекомендації ініціативи розміщені, зокрема, на офіційній сторінці Мінсоцполітики.
Крім цього, було підготовлено постанову про відтермінування цих змін до створення умов для їх реалізації і приведення постанови у відповідність до законодавства. Але і попередній, і чинний уряди залишили рекомендації без уваги.
Докладніше про ініціативи влади у сфері захисту прав дітей та те, чим вони небезпечні, читайте в статті Алли Котляр "Долі на експорт? або Пріоритети президентського указу про дітей" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".