Детективи Національного антикорупційного бюро разом зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою викрили злочинну схему, яка допомогла правопорушникам заволодіти понад 51 млн гривень трьох державних шахтах, повідомила пресслужба САП у Facebook.
"За процесуального керівництва прокурорів САП детективами НАБУ викрито двох осіб, безпосередньо причетних до організації злочинної схеми із заволодіння понад 51,17 млн гривень коштів трьох державних вугледобувних підприємств - ДП "Селидіввугілля", ДП "Мирноградвугілля" та ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське №1", - йдеться у повідомленні.
За даними слідства, у 2016-2018 роках група осіб організувала схему, за допомогою якої фактично контролювали державні закупівлі трьох вказаних шахт. При чому контроль встановили від відстеження потреб держпідприємств у закупівлях, формування умов тендерів, контактів з потенційними постачальниками до визначення очікуваної вартості закупівлі, переможців тендерів та контролю за розрахунками з ним.
Антикорупційні органи дослідили закупівлі підприємств і встановили, що майже у 70 випадках договори на постачання отримала одна компанія. Зокрема, компанія мала постачати паливно-мастильні матеріали, запасні частин до гірничо-шахтного обладнання, металовироби та кабельну продукцію для шахт.
"Проте з'ясувалося, що ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектору, які зважаючи на навмисно створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів напряму співпрацювати з держпідприємствами", - додали у САП.
У результаті вказані шахти за три роки закупили товари за завищеними цінами на загальну суму 174,5 млн гривень. Незаконна переплата становила понад 51,17 млн гривень.
Учасникам схеми оголосили про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.28 (вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), ч.5 ст.191(привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч.1 ст.255 (Створення злочинної організації) Кримінального кодексу України. Підозрюваним обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 3 млн гривень та 1,2 млн гривень.
Досудове розслідування продовжується. Правоохоронці встановлюють інших осіб, причетних до організації корупційної схеми.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський запропонував компанії ДТЕК Ріната Ахметова приватизувати неприбуткові шахти. За його словами, борг держави щодо зарплати шахтарям становить від 1 до 1,5 млрд грн. Зеленських додав, що борг накопичувався з 2014 року.
У свою чергу Олексій Оржель, коли очолював Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища України, оцінив витрати держави на закриття збиткових вугільних шахт в 14-15 млрд грн.