UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Закарпатті вітчим убив 10-річну дівчинку: що не так із системою захисту дітей в Україні

«Маємо реплікацію насильства: коло, що замкнулося», - каже експертка Тетяна Журавель

3 жовтня на Закарпатті померла 10-річна Майя - після того, як напередодні її вчергове побив вітчим. Усі сусіди у селі знали, що чоловік б’є дитину, і навіть у ювенальної поліції була ця інформація, але цього виявилося недостатньо, щоб врятувати дівчинку. Що не так із системою захисту дітей в Україні, пояснює Тетяна Журавель - виконавча директорка Всеукраїнського громадського центру «Волонтер» - організації-члена «Української мережі за права дитини».

«Ця ситуація є страшним наслідком багаторічного нівелювання соціальних проблем в цілому та проблем дитинства зокрема», - каже Журавель.

Ось які проблеми вона виокремила:

Наслідки цього у громадах України:

«Кривдник, більш ніж точно, так само виріс у сім'ї в  складних життєвих обставинах, зазнавав насильства, сприйняв патерни насильницької поведінки як єдино можливі у комунікації зі слабшими. Навряд чи він відвідував програми для кривдників, вчився керувати своїми емоціями, проходив реабілітацію від вживання психоактивних речовин. Чому? Тому що на нього так само хтось у певний час не звернув уваги, коли він був дитиною, а також тому, що безплатних сервісів та програм з числа вище перерахованих у наших громадах дуже бракує», - каже Журавель. 

Також наслідками вище окреслених проблем стали матері, які мовчать про насильство у родині, сусіди, які не сприймають насильство як щось незвичне і тому не б'ють на сполох, голова громади, який може все бачити і закривати на це очі.

Читайте також: Сексуальна експлуатація і насильство щодо дітей в інтернеті: Мінцифра створила робочу групу з протидії

«Рівень захищеності дітей  та задоволення їхніх потреб свідчить про добробут та здоров'я всієї країни. Натомість наша країна поки не має навіть окремого органу виконавчої влади, в назві якого звучало б слово "дитина". Ситуація зміниться, коли діти будуть в пріоритеті», - резюмує експертка.

Протягом минулого року в Україні зареєстрували понад 158 тисяч повідомлень про домашнє насильство в правоохоронні органи. А в Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що на обліку перебуває понад 80 тисяч аб'юзерів.

1 липня Верховна Рада посилила відповідальність за домашнє насильство та насильство за ознакою статі.