На ситуацію в "ДНР" впливали високопоставлені чиновники з Росії, повідомила Об'єднана слідча група у справі падіння малазійським Boing MH17. З опублікованих записів телефонних розмов випливає, що бойовикам "ДНР" "допомагав" помічник президента РФ Владислав Сурков. Фінансували самі дії бойовиків, згідно з показаннями свідків, "російські доброзичливці".
Ще в червні слідство оприлюднило розмову між одним з ключових фігур "ДНР" Олександром Бородаєм і Сурковим від 11 липня 2014 року. Тоді Бородай говорив про те, що йому потрібна військова підтримка Москви. Однак, за даними слідства, на цьому участь Суркова не закінчується.
В іншій телефонній розмові від 3 липня 2014 року Сурков і Бородай знову спілкувалися , під час чого помічник президента РФ обіцяє підкріплення з Росії.
Крім того, під час розмови Сурков закликає зробити так, щоб Володимир Антюфєєва призначили на високу адміністративну посаду в "ДНР". Через тиждень Антюфєєв дав пресконференцію разом з Бородаєм і обвинуваченим Ігорем Гіркіним ("Стрєлков"). Антюфєєв заявив пресі, що в цей день приїхав з Росії, і що під його відповідальність потраплять сектори "державної безпеки, МВС і юстиція "ДНР".
Ще одна телефонна розмова Бородая також вказує на вплив РФ на призначення в незаконному збройному формуванні. Ці призначення погоджували з вмістом електронного повідомлення, адресованого Суркову, яке виявили у відкритих джерелах. До цього електронного повідомленням прикладений список кандидатів в уряд "ДНР".
З запису ще однієї телефонної розмови випливає, що не всі кандидати із зазначеного списку були призначені. Помічник Бородая дзвонить ватажкові "ДНР" Денису Пушиліну.
"Перехоплені телефонні розмови також показують, що Сурков виступає в якості палички-виручалочки для лідерів ДНР. Наприклад, це видно по розмові обвинуваченого Леоніда Харченка 14 березня 2015 року. Харченко каже, що готується арешт іншого обвинуваченого Сергія ("Миколайовича") Дубинського. У Дубинського проблеми, тому що він, як вважають, в'їхав в країну нелегально", - повідомили в ОСГ.
Крім того, різні джерела вказують на те, що так зване "уряд "ДНР" фінансували російські "доброзичливці". Згідно зі словами, високопоставленої фігури в "ДНР", практично на весь бюджет НЗФ виділялися російські кошти. Це також підтверджують чергові записи телефонних розмов.
Як повідомлялося, депутати парламенту Нідерландів закликали уряд країни докладніше розслідувати роль України у катастрофі малазійського Boeing, який прямував рейсом з Амстердама в Куала-Лумпур. Влітку 2014 року літак збили у небі під Шахтарськом з російського ЗРК "Бук", що належав 53-й бригаді, дислокованій під Курськом. Усі 298 осіб загинули.
19 червня міжнародна слідча група назвала імена чотирьох причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ( "Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот").
СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".
Нідерланди також вважають ексбойовика Володимира Цемаха одним з п'яти підозрюваних у справі про катастрофу MH17. 29 червня Цемаха заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. 7 вересня його видали Росії в рамках обміну "35 до 35".
Австралія, Нідерланди та низка депутатів Європарламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. За словами президента Володимира Зеленського, перед видачею нідерландські слідчі все ж допитали підозрюваного. А після обміну прокуратура Нідерландів направила в РФ запит про видачу Цемаха.