UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Сході України мало радості від Дня Незалежності – The Guardian

Навіть у визволених містах лишаються люди, яким не подобається нова українська ідентичність і декомунізація.

Україна відсвяткувала 25-й День Незалежності великим військовим парадом в Києві. І попри те, що за два роки війни проти проросійських бойовиків більшість областей країни об'єдналися, східні території лишаються розділеними.

Про це на сторінках The Guardian пише Шон Вокер. Він нагадує, що президент Петро Порошенко, виступаючи в середу після параду, похвалив українців за вклад в розпад СРСР і дорікнув президенту Володимиру Путіну за те, що вважає загибель комуністичної імперії "трагедією". Також український президент зосередився на нинішньому конфлікті.

"Озираючись на два роки війни, ми можемо точно сказати, що наш ворог не зміг добитися жодної своєї мети. Він не зміг поставити Україну на коліна", - сказав Порошенко.

Вокер зауважує, що "багато хто з цим посперечався", оскільки слова українського президента надто оптимістичні для періоду, які відзначилися загибеллю 9,5 тисяч людей. А ще 2 мільйони були змушені покинути свої домівки. Україна втратила контроль над Кримом, який окупувала Росія, і досі не контролює частину своїх східних територій, які захопили проросійські бойовики за підтримки Росії. Автор нагадує, що деякі території українським військовим вдалося відвоювати в 2014 році.

Приміром, Слов'янськ був містом, яке бойовики захопили одним із перших. Через кілька місяців українські сили повернули контроль над населеним пунктом. І вчора там теж святкували 25 років незалежності України. Головна площа була прикрашена національними прапорами, патріотична музика звучала зі сцени. Потім почався велопробіг зі Слов'янська по визволеним містам Донбасу, а всі його учасники були одязі жовтого і синього кольору.

Однак, як пише оглядач, напруга серед населення і місцевої правлячої еліти триває. Проукраїнський активіст і редактор з газети з Дружківки Євгеній Фіалко розповів, що третина жителів визволених міст симпатизують Україні, ще третина налаштована проросійськи, а решта – апатичні. В інших містах люди висловили аналогічні припущення, додаючи, що лише економічне покращення і політична свобода депресивних регіонів сходу України дозволять добитися справжнього відчуття об'єднання народу.

В цей же час, дуже багато людей в регіоні дивляться лише телебачення бойовиків з Донецька і не мають доступу до більшості українських телеканалів. Це ще один виклик для Києва. Оглядач також додає, що на Сході України процес декомунізації не популярний серед населення.

"Війна на Сході проти Росії об'єднала здебільшого центральні і західні області України навколо нової ідеї української ідентичності. Однак приєднати до неї схід буде важко. Хоча багато хто у містах, таких як Слов'янськ, раді, що війна закінчилася і вони живуть в Україні, в регіоні досі лишилися рани від конфлікту, а також велике безробіття і економічна депресія", - йдеться в статті.

Вокер пише, що в Слов'янську під час Дня незалежності жінка на ім'я Галина скаржилася йому, що свято її ображає.

"Що ми святкуємо? 25 років злиднів – це не причина для святкування", - сказала вона.

Як повідомлялося, масові заходи з нагоди Дня Незалежності, прходили по всій Україні. Найбільш масштабною подією став військовий парад у Києві. Однак військова агресія Росії в святковий для українців день лише пожвавилася. У День Незалежності України бойовики 43 рази обстріляли позиції сил АТО. В хід пішла навіть заборонена Мінськими угодами важка артилерія і танки.