UA / RU
Підтримати ZN.ua

На результати ЗНО випускників впливають їхні батьки — дослідження

найістотнішим чинником, що впливає на результати ЗНО, є освіта батьків.

На результати ЗНО випускників впливають їх батьки. І не тільки тому, що саме від їх бажання і матеріальних можливостей залежить, чи зможуть влаштувати свою дитину в престижну школу або найняти репетитора. Аналітики виявили зв'язок між результатами ЗНО дітей і освітою, професією, статусом батьків, і навіть їх участю у виконанні домашніх завдань дитиною. Про це йдеться в дослідженні аналітичного центру CEDOS "Соціально-економічні фактори нерівності результатів навчання в середній школі". Дослідження проведено в 2017 р., однак його результати не втратили актуальності і тепер. Така аналітика цікава ще й тим, що насправді в Україні дуже мало досліджень з таких питань.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Оксана Онищенко. За її словами, дослідження підтвердило, що найбільш істотним фактором, що впливає на результати ЗНО, є освіта батьків. Воно має навіть більший вплив на результати дітей, ніж доходи. Адже з цим чинником пов'язані інші - сфера праці та посада, статус батьків тощо

Для аналізу результатів тестування всіх випускників розподілили на п'ять груп. Перша - ті, у кого обоє батьків мають вищу освіту; друга - ті, у кого один з батьків має вищу освіту; третя - ті, у кого обоє батьків мають професійно-технічну або середню спеціальну освіту; четверта - ті, у кого один з батьків має професійно-технічну або середню спеціальну освіту, а другий - середню; п'ята - ті, у кого обоє батьків мають максимум середню освіту.

Як з'ясувалося, середній бал ЗНО з української мови випускника, який належить до першої групи, становить 169 балів, випускника з п'ятої групи - 145 балів. В математиці, відповідно, 158 і 135 балів.

"Облік додаткових змінних дозволяє побачити, як кожен наступний освітній рівень батьків підвищує результат дитини, - відзначають аналітики. - Збільшення освітнього рівня батьків послідовно збільшує бал ЗНО, - навіть коли тільки один з батьків має більш ніж середню освіту, це вже додає 4,6 бала з української та 3,8 - з математики, порівняно з тими, чиї батьки мають лише середню освіту".

Крім того, освіченість батьків позитивно впливає на наміри дітей вступати в університет. Серед юнаків і дівчат, чиї батьки мають вищу освіту, планують стати студентами 95%, а серед тих, чиї батьки мають середню освіту, - 75%. Освічених батьків більше у містах, ніж в селах (обох батьків з вищою освітою мають 37% випускників міських і 16% - сільських), більше в елітних школах, ніж у звичайних середніх (47 і 24%).

Детальніше про результати дослідження освітнього рівня учнів читайте в статті Оксани Онищенко "Результати ЗНО залежать не тільки від учнів" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".