Головою нової автокефальної Православної церкви в Україні, найімовірніше, стане хтось із очільників УПЦ Київського патріархату. При цьому ймовірних претендентів є кілька. При цьому за інформацією деяких ЗМІ на почаду також претендує митрополит УПЦ МП Вінницький і Барський Симеон, якого начебто протегує сам президент Порошенко.
Як пише "Українська правда", зараз спрогнозувати ситуацію та кандидата, за якого готова проголосувати абсолютна більшість учасників собору, не можливо.
Водночас наразі неможливо і точно сказати, чи буде обраний керівником чинний Київський патріарх Філарет. При цьому видання зазначає, що цілком ймовірну, що нову Церкву може очолити не патріарх Філарет.
"Якщо таке станеться, то найбільш імовірним предстоятелем самостійної Церкви джерела УП вважають нинішнього патріаршого намісника, а фактично праву руку Філарета, митрополита Епіфанія", - йдеться в статті.
При цьому церковники відзначають, що, якщо його кандидатуру і розглядатимуть, то вона буде не єдиною. Мовляв, у КП є кілька інших впливових і авторитетних владик, як, наприклад, митрополит Луцький і Волинський Михаїл.
Загалом, якщо не з'являться якісь форс-мажорні обставини, то на Синоді 27-29 листопада Українській Церкві нададуть томос. Паралельно з цим призначать спеціального екзарха Його Всесвятості, якого делегують на проведення об'єднавчого Собору в Україну, де оберуть предстоятель нової Церкви.
Нагадаємо, 3 листопада Петро Порошенко та патріарх Варфоломій у Стамбулі підписали угоду про співпрацю і взаємодію між Україною та Константинопольським патріархатом.
Згідно з документом, Вселенський патріарх надає Томос, визнаючи незалежність української церкви, і вручає його обраному на Соборі предстоятелю. Українська держава, згідно з Конституцією і законами, сприяє цим процесам. Також буде зареєстрована місія Вселенського патріархату в Києві - фактично, посольство, яке представлятиме Вселенську патріархію і сприятиме зв'язкам незалежної української церкви зі Вселенським православ'ям.
Докладніше читайте в статті Катерини Щоткіної "Томос: усі гарантії, крім української..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".