UA / RU
Підтримати ZN.ua

На досвіді війни в Донбасі вже написаний підручник військово-польової хірургії

у війні В Донбасі переважає осколковий тип ран, що не характерно для попередніх воєн

В Одеському Національному медичному університеті організовані спеціальні двотижневі курси з перепідготовки лікарів, насамперед хірургів, для роботи в зоні антитерористичної операції.

Про це повідомив у вівторок ректор університету Валерій Запорожан, який виступив на брифінгу в Одеському кризовому медіа-центрі.

За його словами, навчальні програми спецкурсів передбачають не лише отримання професійних навичок, необхідних для надання невідкладної допомоги в умовах зони АТО, а враховують широкий діапазон поранень в умовах "гібридної війни", суттєво відрізняється від описаних у посібниках.

"Якщо в попередніх війнах переважали кульові поранення, то в Донбасі більшість ран осколкових. Це враховує тільки що виданий підручник з військово-польової хірургії", - констатував академік Запорожан.

Змінилася також логістика дій, зауважив Запорожан, оскільки "зараз немає чіткого фронту і тилу. Все, що динамічно змінюється. Часто бійці гинуть від больового шоку та крововтрати - половина смертей на фронті відбувається з цих причин. Тому міняємо тактику дій при наданні медичної допомоги, а також рекомендуємо при першій можливості навчати бійців самодопомоги і взаємодопомоги, чого не практикували раніше".

Як зазначив академік Запорожан, "попередня влада ліквідувала військові медичні кафедри в університетах, на яких студенти вивчали військову медицину і проходили збори, а потім отримували військове звання та у разі мобілізації призивалися як військові лікарі. Однак Одеський медуніверситет зберіг зв'язки з армією завдяки функціонуванню в місті військового госпіталю, з яким співпрацюють кілька кафедр внз".

Тому університетські лікарі, які надають допомогу пораненим бійцям разом з військовими хірургами, знають всі особливості поранень і враховують це при перепідготовці медиків на спецкурсах.

"У той же час медуніверситет звернувся з пропозицією до Міністерства оборони України - відновити у вузі військову кафедру", - зазначив ректор Одеського медуніверситету.

Читайте також: За час конфлікту в Донбасі загинули 60 дітей - дитячий омбудсмен

Близько 300 лікарів, які з червня 2014 року працювали в Донбасі, повинні отримати статус учасників антитерористичної операції з відповідними пільгами.

Питання про надання лікарям статусу учасників АТО вже піднімалося у Верховній Раді і у запитах до уряду, і має бути вирішено якомога швидше.