UA / RU
Підтримати ZN.ua

МЗС закликало тиснути на Росію для звільнення українських військовополонених моряків

У Міністерстві закордонних справ України заявили про незаконність судового процесу над полоненими моряками.

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест щодо продовження арешту українським військовополоненим морякам, яких ФСБ захопила у Керченській протоці. У зовнішньополітичному відомстві заявили про те, що суд над українцями суперечить міжнародному гуманітарному праву та закликали здійснювати тиск на РФ задля звільнення полонених моряків.

"Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв'язку з неправомірним рішенням Лефортовського районного суду Москви продовжити утримання під вартою 24 українських військовослужбовців, взятих у полон Росією у водах Чорного моря 25 листопада 2018 року", - йдеться в заяві МЗС.

Зазначено, що суд над полоненими моряками суперечить міжнародному гуманітарному праву, а закритий режим засідання свідчить про усвідомлення Москвою незаконності судового процесу.

"Відповідно до Третьої женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року, 24 українські військовослужбовці є військовополоненими. Ми вимагаємо від Росії поводитися з ними у повній відповідності до їхнього статусу та поважати їх права згідно з міжнародним гуманітарним правом", - додали в МЗС.

Міністерство вимагає від Росії невідкладно надати медичні висновки щодо стану здоров'я поранених моряків та їх лікування. Також МЗС закликало міжнародне товариство засудити відповідні дії РФ та консолідувати тиск на Москву для забезпечення швидкого і безумовного звільнення 24 полонених моряків.

"Україна вдячна нашим іноземним партнерам, чиї представники прийшли до зали суду, щоб підтримати українських військовослужбовців. Ми цінуємо такий прояв солідарності з Україною та взятими у полон українськими військовослужбовцями", - йдеться в заяві.

Лефортовський суд Москви продовжив до квітня арешт 24 українським військовополоненим морякам. У вівторок, 15 січня суд продовжив термін утримання під вартою 19 українським морякам і одному співробітнику СБУ. Суд проходив у закритому режимі, оголошення результатів відбувалося у присутності журналістів і родичів військовополонених. Ще чотирьом українцям продовжили арешт під час засідання, яке відбулося 16 січня.

Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб". Згодом українських моряків вивезли до Москви.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".