Уповноважена РФ з прав людини Тетяна Москалькова пропонує укласти угоду між Україною і Росією, що дозволяє припиняти кримінальне переслідування учасників обміну утримуваними особами "на паритетних засадах".
"Вважається доцільним у перспективі вийти на укладення міждержавної угоди про врегулювання правового стану осіб, які мають громадянство Росії і України, і бажають повернутися додому, яке зокрема могло б правовими засобами вирішити питання про закриття щодо них кримінального переслідування на паритетних засадах", - йдеться в заяві.
Російська омбудсувумен також заявила про необхідність "провести широку роз'яснювальну роботу про гарантії прав громадян, які беруть участь у процесах із повернення".
"Важливо провести широку роз'яснювальну роботу про гарантії прав громадян, які беруть участь у процесах із повернення з метою недопущення їх подальшого притягнення до кримінальної відповідальності в разі бажання перейти з України в Росію або назад. А також не допустити можливих спекуляцій, пов'язаних зі зверненням до міждержавних судових органів і міжнародних організацій під надуманими приводами", - цитує Москалькову її прес-служба.
Обмін військовополонених українських моряків і політв'язнів на обвинувачених у злочинах проти України росіян, що відбувся напередодні, Москалькова назвала "великим кроком", який повинен стати "частиною системної програми дій щодо деескалації конфлікту, нормалізації відносин між Росією і Україною" та стабілізації ситуації в Донбасі.
При цьому омбудсвумен не уточнила, що стабілізації "ситуації на Південному Сході України" заважають частини і з'єднання Збройних сил РФ, які країна-агресор вперто відмовляється виводити з Донбасу.
Своєю чергою уповноважена верховної Ради з прав людини Людмила Денісова наголосила на тому, що з відповідною пропозицією Росія до України поки що не зверталася.
"Я, як і ви, прочитала про це в новинах. Якщо вона звернеться офіційно і буде це пропонувати, то ми будемо це питання розглядати. Потрібне звернення, адже так можна говорити будь про що. Сьогодні немає ніяких пропозицій", - сказала українська омбудсвумен в інтерв'ю "BBC Україна".
Денісова запевнила, що робота зі звільнення інших українських політв'язнів, які залишаються в РФ, триватиме.
Напередодні в Україну повернулися 35 в'язнів Кремля. В аеропорту "Бориспіль" їх зустріли родичі, журналісти і президент Володимир Зеленський. В рамках обміну повернулися: Олег Сенцов, Роман Сущенко, Павло Гриб, Микола Карпюк, Володимир Балух, Станіслав Клих, Олександр Кольченко, Євген Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, Артур Панов, а також 24 військовополонених моряки.
Більше подробиць у спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому".