В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військову агресію РФ. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Нещодавно в Україні ухвалили закон про мобілізацію. Експерти в інтерв'ю виданню bbc news Україна розповіли, як змінився мобілізаційний вік, та чи можуть призвати чоловіка до 25 років.
Юристка з адвокатського об'єднання "Актум" Наталя Гнатик зазначила, що поняття мобілізаційного віку від 25 років – хитке.
Так, у статті 23 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" зазначено, що призову на військову службу не підлягають "військовозобов'язані до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" чи базову військову службу".
Юристка пояснила, що якщо людині немає 25 років, вона не є студентом (а це підстава для відстрочки), немає згаданої базової підготовки – її можуть мобілізувати.
У юридичній фірмі "Ілляшев та Партнери" експерти уточнили, що у зоні ризику не всі призовники, а тільки військовозобов'язані до 25 років, тобто ті, кого раніше визнали "непридатним у мирний час, але обмежено придатним у військовий".
"Теоретично, якщо особа вже є військовозобов’язаною (навіть до 25-ти), проте не пройшла базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу – це є правовою підставою для призову такої особи в період мобілізації, оскільки дія ч. 5 ст. 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не поширюється на таку особу", – сказав адвокат і керівник Дніпровського офісу юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Олександр Камша.
Наразі невідомо, як саме виглядатиме базова загальновійськова підготовка. Це нове явище, яке запровадять з 1 вересня 2025 року в вищих навчальних закладах, тому юристи до кінця не розуміють, що це означає.
"Немає перехідних положень, де написано, що базова служба - це колишня строкова. Є лише заміна терміну "строкова" на "базова". І це дає поле для вільного тлумачення змісту "базової" служби або як нового виду військової служби або як "правонаступниці" строкової служби", – пояснила адвокатка Анжела Василевська.
Експертка додала, що у зв‘язку з цим проблема виникає також у звільнених в цьому році строковиків. Василевська пояснила, що з одного боку, вони мають право на відстрочку терміном на один рік і в ТЦК їм видають мобілізаційні повістки на "через рік".
"А з іншого боку - їм нема 25 років, як особи, які проходили фактично базову службу, вони є не призовними. Як буде реалізовуватись ця норма на практиці – побачимо лише через рік", – резюмувала експертка.
Раніше ми писали, чи можуть призвати до армії чоловіків, які раніше не проходили строкову службу.