UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: у ДБР розповіли про незаконні схеми ухилення від призову

В Україні відкрили понад 100 кримінальних проваджень.  

Через повномасштабне вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Деякі громадяни ухиляються від мобілізації. Радниця з комунікації  Державного бюро розслідувань (ДБР) Тетяна Сап'ян в ефірі «Радіо Свобода» розповіла, якими незаконні методи користуються українці для ухилення від призову. Про це пише УНІАН.

Вона зазначила, що існують «сірі» і «чорні» схеми ухилення від служби. Так, «сіра» схема – це отримання фіктивної довідки із залученням військкоматів, керівного складу центрів комплектування та військово-лікарських комісій. До таких документів належать фейкові довідки про опікунство, інвалідність.

Читайте також: Загальна мобілізація: які повістки будуть вручати з 1 серпня

Сап'ян зазначила, що також існують й «чорні» схеми, які пов'язані безпосередньо з перетином кордону.

«Це коли тебе проводять невідомими стежками через ліс колишні лісники, які зараз не мають посади, але просять: даєш 4-5 тисяч доларів і ми тебе проведемо. Які через річку можуть переправити військовозобов’язаних чоловіків. Або, наприклад, запропонувати за 5 тисяч доларів прокататися на задньому сидінні у фурі…», – додала вона.

Радниця з комунікацій ДБР, пояснила, що якщо говорити про військкомати, то саме ДБР зараз має понад 100 кримінальних проваджень щодо зловживань. Однак наразі до суду скеровано лише вісім обвинувальних актів щодо 18 громадян, які мали певні службові повноваження і зловживали ними.

Читайте також: Загальна мобілізація: як отримати військовий квиток

«Нам дуже не хотілося б сказати, що немає порушень, не зафіксовано порушень у військкоматах. Але, на жаль, маємо реальну картину і боремося з тим, щоб цього не траплялося, щоб були вироки і щоб іншим просто не кортіло заробляти в умовах війни на комусь гроші за «липові» довідки», – підкреслила вона.

Сап'ян додала, що серед фігурантів вищезгаданих 100 кримінальних проваджень, окрім Борисова, більше немає головних військкомів регіонів.

«Але коли ми з вами говоримо про Вінницький центр комплектування, то там було повідомлено підозри усім учасникам схеми видачі підроблених документів для ухилення від військової служби. Зазвичай у цій схемі беруть участь від двох до шести людей, я так припускаю», – резюмувала вона.

Раніше ми писали, яке покарання можна отримати за ухилення від мобілізації в Україні.