В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, які введені через військову агресію Росії. Військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років підлягають призову під час мобілізації. Вони отримують повістки. Адвокат Богдан Пересада розповів на порталі b2bconsult, яке покарання може загрожувати за неявку по повістці та ігнорування вже початого проходження ВЛК.
Він зазначив, що існує два можливих види відповідальності у таких випадках. За словами Пересада, кримінальна відповідальність, передбачена статтею 336 «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період».
Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Також є адміністративна відповідальність, передбачена статтею 210-1 кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:
- тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Можливий розмір штрафу становить 3400-5100 гривень.
«Якщо особа не проходила медичну комісію, то, на мою думку, можлива лише адміністративна відповідальність за неявку за повісткою. Водночас ухилення саме від проходження ВЛК (коли проходження вже було розпочато) може розцінюватись військкоматом як таке, що підпадає під статтю 336 Кримінального кодексу України», – сказав Пересада.
Адвокат зауважив, що потрібно розуміти, що може бути й спроба притягнути до кримінальної відповідальності, але, спроба притягнути не означає, що така відповідальність буде.
«Якщо ж така ситуація виникне, то буде потрібно звернутись до адвоката за правовою допомогою. На мою думку, найбільш вірогідною може бути спроба притягнути до адміністративної відповідальності. Разом із цим, остаточно сформованої практики щодо таких випадків на даний момент немає», – резюмував він.
Раніше ми писали, де можуть служити обмежено придатні особи під час мобілізації.