UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: що загрожує тим, хто ухиляється від неї

Роз’яснення дали юристи.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військове вторгнення Росії. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки призовного віку від 18 до 60 років. Фахівці адвокатського бюро «Бачинський та партнери» розповіли, яка відповідальність загрожує тим чоловікам, які ухиляються від мобілізації.

Яка адміністративна відповідальність загрожує за ухилення від призову

Відповідно до законів «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу» громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, можуть нести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Так, адміністративна відповідальність передбачена наступними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП):

Читайте також: Хто і де може вручати повістки під час мобілізації: коментар Міноборони

Чи передбачена кримінальна відповідальність для ухилянтів

Законом про кримінальну відповідальність передбачено низку статей, якими закріплені види правопорушень у сфері забезпечення призову та мобілізації.

Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України (ККУ), ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років за ст. 336-1 КК України.

Читайте також: Воєнний стан: чи можуть мобілізувати ухилянта

Відповідно до ст. 337 КК України, карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження.

Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів карається штрафом від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.

Особам офіцерського складу при ухиленні від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом за ст. 335 КК України загрожує покарання у вигляді обмеженням волі на строк до трьох років.