UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: хто має право на відстрочку

Роз’яснення дала експертка.

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація, що введенні через військову агресію Росії. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, але деякі з них можуть отримати відстрочку від призову. Юристка Дар'я Тарасенко розповіла виданню ZAXID.NET, хто і як може отримати відстрочку від мобілізації.

Відстрочка від призову: хто її може отримати

Відповідно до ст. 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», певні категорії чоловіків можуть одержати відстрочку від призову. Зокрема, до них належать:

Читайте також: Цільова мобілізація: що вона означає для громадян

На який термін дається відстрочка від мобілізації

Юристка пояснила, що поки існує обставина, через право на відстрочку, доти вона і діє.

«Наприклад, якщо відстрочку дали чоловікові через наявність дружини з інвалідністю, то поки вони будуть у шлюбі і жінка матиме інвалідність, чоловіка не можуть призвати без його бажання», – сказала вона.

За словами Тарасенко, на практиці неможливо спрогнозувати, скільки часу триватиме обставина, за якою чоловік отримав відстрочку.

«Тому працівники ТЦК і СП можуть періодично викликати такого чоловіка і перевіряти, чи не змінились його обставини. А іноді працівники центрів комплектування надають відстрочку на два місяці, після чого необхідно знову прийти і надати документи, які підтверджують підставу для відстрочки», – зазначила експертка.

Читайте також: Мобілізація в Україні: чи допоможе «білий» квиток уникнути призову

Чи може прийти повістка заброньованому працівнику

Тарасенко пояснила, що повістка може прийти будь-кому, але це не означає, що людину одразу заберуть воювати.

«Бронювання працівників також є підставою для відстрочки від призову. Існує два методи бронювання. Перше – коли роботодавець має мобілізаційне завдання і саме тому користується можливістю забронювати своїх працівників. І є полегшена процедура згідно з постановою уряду, за якою можуть забронювати своїх працівників роботодавці, які задовольняють потреби ЗСУ, інших військових формувань та населення», – наголосила вона.

Експертка сказала, що незалежно від того, за якою процедурою відбувається бронювання працівників, воно здійснюється на певний період. Коли він закінчується, його можна продовжити. Доки працівник вважається заброньованим, його не можна призвати на службу. Коли термін бронювання добіг кінця, то чоловіка можуть призвати на військову службу.

Як визначається придатність на непридатність до військової служби

Тарасенко повідомила, що придатність, непридатність або обмежена придатність людини визначається при проходженні ВЛК. Це регулюється нормативно-правовим актом  Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ.

«Якщо є тимчасові проблеми зі здоров’ям, які заважатимуть службі, комісія робить висновок про тимчасову непридатність. Наприклад, розповсюджена ситуація – грижа та потреба в операції, в такому випадку, як правило, надають відстрочку у зв’язку із тимчасовою непридатністю», – зазначила вона.

Юристка сказала, що відстрочка через тимчасову непридатність надається на строк до двох місяців. 

«Коли минає два місяці, військовозобов'язаний знову проходить ВЛК, і йому можуть подовжити відстрочку ще один або два рази. Але після трьох періодів відстрочки вже необхідно вирішувати питання про непридатність», – додала вона.

Читайте також: Мобілізація в Україні: чи є військовозобов’язаними жінки-медики

Чому можуть викликати до військкомату людину, яка має відстрочку

Тарасенко зазначила, що у територіальних центрах комплектації (ТЦК) не завжди знають сімейні та особисті обставини військовозобов'язаних.

«Справді бувають випадки, коли чоловік вважає, що у нього є право на відстрочку, а ТЦК каже, що ні. У таких випадках варто писати письмову заяву, де повідомляти про свої обставини, які є підставою для відстрочки від призову, вимагати надати документ про відстрочку, а у випадку відмови – оформити її письмово, щоб була можливість таку відмову оскаржити (в обласному військкоматі або ж в суді)», – резюмувала вона.