UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні — як відбувається медогляд призовників

Все, що потрібно знати про проходження лікарської комісії.

Призов на військову службу в Україні відбувається згідно із ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Ним також визначено перелік осіб, які не підлягають призову, зокрема і ті, хто має інвалідність, або певні хвороби, визначені законом.

Перед призовом на службу, потенційні захисники мають пройти медичну комісію – тобто військово-лікарську експертизу (ВЛЕ). Здійснюють цю експертизу створюються військово-лікарські комісії (ВЛК): вони проводять огляд військовозобов'язаних та визначають чи придатна особа до військової служби. У випадку тимчасової непридатності, часткової непридатності або повної непридатності, призовник отримує так званий білий білет, який є підставою для отримання відстрочки, пише видання «Новое время». 

Порядок проведення ВЛЕ зазначено у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України.

В положенні про ВЛЕ зазначено, що при огляді враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров’я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ

Зокрема, при проходженні експертизи  кожен призовник оглядається:

Перед оглядом усім призовникам слід здати аналізи та провести необхідні процедури:

Законом встановлено, що фахівцям ВЛК належить вивчити медичні документи призовника з поліклінік та лікувальних закладів за місцем проживання та перебування на обліку: медичну карту амбулаторного хворого, виписки з медичної карти від дільничного лікаря, лікаря-педіатра дільничного, виписні епікризи, дані диспансерного обстеження та лікарського спостереження, результати попередніх медичних оглядів, інші документи, що характеризують стан здоров’я. За необхідності вони можуть призначити проведення додаткових обстежень чи досліджень.

Після завершення огляду лікар записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.

За результатами медичного огляду лікар — член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров’я і виносить одну з постанов:

Рішення про тимчасову непридатність приймається на термін, необхідний для повного відновлення функцій органів та систем організму, але не більше одного року. Після завершення вказаного терміну має відбутись новий огляд для вирішення питання про придатність до військової служби. Якщо захворювання не вилікуване — приймається остаточне рішення.

Якщо призовник не згоден з рішенням ВЛК, законодавством передбачена процедура оскарження висновку в судовому порядку, або шляхом подачі скарги до військово-лікарської комісії вищого рівня. Сумніви щодо правильності висновку лікарів можуть бути усунені під час контрольного обстеження у військовому лікувальному закладі.

Згідно з нормативним документом, постанова військово-лікарської комісії регіонів може бути оскаржена у Центральній військово-лікарській комісії (ЦВЛК) або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення).

У свою чергу, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).

Щоб оскаржити рішення ВЛК у досудовому порядку, потрібно:

Щоб оскаржити рішення комісії у судовому порядку, потрібно звернутися з позовною заявою до окружного адміністративного суду за вибором призовника. Це може бути суд за місцем його проживання, або за місцем розташування ВЛК, рішення якої оскаржується. ;

Варто зауважити, що судовий порядок можна використати одразу, не звертаючись до досудового порядку.

Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

Раніше ми писали про вимоги до стану здоров’я військовослужбовця у різних родах військ.

Хто підлягає мобілізації та кого призвуть в першу чергу — читайте в матеріалі «Воєнний стан в Україні: кого призвуть до армії в першу чергу».