В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабне вторгнення РФ. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК), де оцінюється придатність до служби. Учасник бойових дій, який отримав важке поранення ока, співзасновник ГО «Принцип», адвокат Масі Найєм розповів виданню «Українська правда», як реформувати ВЛК та оцінювати придатність до служби, щоб враховувати індивідуальні особливості військовозобов'язаного.
Адвокат пояснив, що зараз оцінку придатності до служби регулює 402 Наказ Міноборони.
«Відповідно до нього, оцінювання проводиться з огляду на стан окремих органів та систем органів, та не враховується їхній взаємозв'язок. Також може не враховуватися наявність кількох захворювань», – сказав Найєм.
Також він зазначив, що у подальшому така неповна оцінка може призвести до погіршення стану, навіть інвалідності.
«Звертаю увагу, що військові часто звинувачують лікарів у недбалості – неправильних або неповних діагнозах. Система для них виглядає непрозорою та викликає підозри. Через те вони не довіряють і рішенням у ВЛК чи МСЕК», – йдеться у повідомленні.
Найєм додав, що далі виникає проблема з оскарженням цих висновків.
«Щоб зрозуміти реальний стан здоров‘я, військовому треба пройти додаткові обстеження, але через службу це зазвичай зробити не вдається. А якщо навіть і вдається – регіональні ВЛК та Центральна ВЛК можуть їх не взяти до уваги і розглядати тільки першу постанову ВЛК, з оскарженням якої до них власне звернулися», – наголосив він.
За словами Найєма, навіть через суд вирішити питання фактично неможливо – він не має права вносити зміни до постанови ВЛК. В його повноваженнях хіба тільки надати направлення на повторний медичний огляд.
Адвокат пояснив, що однозначно треба стандартизувати класифікацію хвороб до міжнародної системи МКХ-10.
«Єдина медична класифікація захворювань в цивільній системі лікувальних закладів та військових закладах дозволить врахувати всі діагнози, включно з набутими до служби або встановленими в цивільному медичному закладі під час служби», – сказав він.
За його словами, зважаючи на міжнародні практики, Україні також варто враховувати під час оцінки придатності основні та сукупні діагнози, адже їхнє поєднання може погіршувати загальний стан здоровʼя бійця.
«Наявність декількох хвороб також дозволить оцінити потребу у відпустці для лікування», – резюмував Найєм.
На думку Найєма для повноцінної реформи ВЛК треба запровадити багатовимірну оцінку впливу захворювань на придатність.
«При цьому врахувати всі фактори: контроль симптомів і лікування; частоту загострень хвороб та їхні тяжкість і наслідки; потреби в регулярному спеціалізованому догляді; попередні медичні обмеження. І важливо – треба переосмислити процедуру та переглянути механізми оскарження рішення ВЛК. Зараз військові для цього вимушені проходити той самий шлях, часто навіть без можливості додаткових обстежень, через що висновки ВЛК залишаються незмінними», – пояснив він.
Раніше ми писали, чи може військовозобов'язаний оскаржити рішення ВЛК.