UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: чи можуть мобілізувати чоловіка, який має дружину з інвалідністю

Роз'яснення дали експерти.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Адвокатка АО «ДІКСІ ЛЕКС» Олена Бірюч розповіла виданню «Фокус», чи можуть призвати на військову службу чоловіка, який має дружину з інвалідністю.

Адвокатка зазначила, що питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації закріплено ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Читайте також: Мобілізація в Україні: що загрожує за ігнорування початого проходження ВЛК

«Серед інших підстав вказана норма передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, а також особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду», – сказала вона.

Експертка пояснила, що такі особи під час мобілізацію можуть бути призвані на службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання. Вона додала, що для відстрочки від призову необхідно звернутися із відповідною заявою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та долучити документи, що підтверджують визначені ст. 23 Закону підстави для відстрочки (медичні документи, а також документи на підтвердження відповідних родинних зв'язків).

«Слід наголосити, що отримати відстрочку від призову можливо лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини можливо подати лише заяву про звільнення з військової служби», – зауважила Бірюч.

Читайте також: Виїзд за кордон: чи зміниться щось для чоловіків з 1 червня

Адвокатка додала, що у цьому випадку немає значення, яку саме групу інвалідності має дружина.

«Якщо мова йде про відстрочку від призову під час мобілізації у разі наявності статусу особи з інвалідністю у другого з подружжя, то законом не конкретизовано, яка саме група інвалідності має бути встановлена. Відповідно, право на відстрочку у військовозобов'язаного виникає і тоді, коли дружина має статус особи з інвалідністю III групи», – резюмувала вона.

Раніше ми писали, чи можуть працівники ЖЕКу вручити повістку військовозобов'язаному.