UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: чи можуть працівники ТЦК затримувати людей на вулиці

Роз'яснення дав омбудсмен.

Через повномасштабне вторгнення РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років, які отримують повістки.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець розповів «Суспільному», чи можуть співробітники територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (ТЦК СП) затримувати на вулиці українців.

Читайте також: Відстрочка від мобілізації: чи можна отримати на підставі інвалідності сестри

Лубінець підкреслив, що такі дії – це нонсенс.

«Вони не можуть ходити по вулицях і фізично затримувати громадян України з застосуванням фізичної сили. Не можуть. Це нонсенс. Хто від цього виграє? Армія? Ні. Громадяни України, які бояться виходити на вулицю? Ні», – пояснив він.

Уповноважений з прав людини зауважив, що прикладом коректної поведінки ТЦК в умовах, коли в них є перелік осіб, які ухиляються від мобілізації, є дії ТЦК у Полтавській області, де військові звернулися до Національної поліції зі списками осіб, які мали б з’явитися до ТЦК, але не зробили цього.

«А якщо треба проводити так звані рейди, то до складу цієї групи обов'язково повинні бути долучені представники Національної поліції. Саме вони перевіряють документи. Після цього вони надають відомості співробітникам ТЦК для перевірки, чи є такий громадянин України в реєстрі військовозобов'язаних, чи немає», – сказав Лубінець.

Він пояснив, що саме співробітники Національної поліції «мають право зупиняти людей, перевіряти документи, приймати рішення, озвучувати якісь законні вимоги».

Лубінець додав, що виступає проти розширення повноважень ТЦК, що пропонувалося у першій редакції законопроєкту про нові правила мобілізації.

Раніше юристка юридичної фірми GRACERS Анастасія Цибулько розповіла, чи потрібно оплачувати штраф за неявку до ТЦК, якщо повістку вкинули у пошту скриньку.