UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: чи може курсант відрахуватися з військового вишу під час війни

Це можуть зробити не всі.

В Україні діє воєнний стан і оголошена загальна мобілізація через повномасштабне військове вторгнення РФ.

Читайте також: Воєнний стан: чи можуть мобілізувати студента, який є офіцером запасу

Адвокат Ігор Дайнеко розповів, чи може курсант вищого військового навчального закладу припинити навчання у цей час.

Він підкреслив, що відповідно до п. 3.2. Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України затвердженої наказом МОУ № 490 від 24.12.97  курсант (слухач) може бути відрахований з вищого військового навчального закладу з першого курсу через небажання продовжувати навчання.

Для цього відповідно до п. 3.8. Інструкції потрібно подати начальнику ВВНЗ рапорт про не бажання продовжувати навчання. В подальшому збирається вчена рада та вирішує питання щодо відрахування.

Важливо знати, що правом на відрахування у звʼязку з небажанням продовжувати навчання особа маєте право скористатись виключно поки вона є курсантом першого курсу, при переведенні на другий курс навчання вона втрачаєте таке право.  

Частиною 10 статті 25 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту через:

після закінчення вищого навчального закладу відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов’язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року № 964 затверджений Порядок відшкодування курсантами витрат, пов’язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, який визначає механізм відшкодування курсантами витрат, пов’язаних з їх утриманням у вищому військовому навчальному закладі у разі дострокового розірвання контракту у зв’язку з наведеними вище причинами.

Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов’язаних з:

На виконання вищевказаного пункту 3 Порядку видано спільний наказ Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України яким затверджений Порядок розрахунку витрат, пов’язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах .

У вищезгаданому спільному наказі зазначено, що витратами на грошове забезпечення є отримане курсантом щомісячне грошове забезпечення за весь період навчання.

Фактичні дані вираховуються з розрахункових відомостей та інших документів, що підтверджують виплату щомісячного грошового забезпечення курсанту.

Відповідно до пункту 4 Порядку розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів.

Таким чином, курсанти в разі дострокового розірвання контракту відшкодовують фактичні витрати, пов’язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі. Тобто ті витрати які заклад поніс на утримання за період який особа провчилася.

У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку, оскільки тягне за собою порушення такою особою економічних і оборонних інтересів держави.

Нагадаємо, що робити військовозобов’язаним, які чекали повістку, але не отримали її.