UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: чи можуть служити в армії засуджені

Деякі засуджені матимуть на це право.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військову агресію РФ. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років. Відповідно до законопроєкту №7494, Верховна Рада визначила, як призиватимуть засуджених під час війни. За новим законом, територіальні центри комплектування (ТЦК) відповідають за звільнених від покарання засуджених, які мобілізуються до ЗСУ.

Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 7494 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення положень про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, скасування запобіжного заходу для проходження військової служби в умовах воєнного стану. З оновленнями, закон визначає осіб, які можуть бути звільненні з-під варти для проходження військової служби під час мобілізації та відповідальність ТЦК за їх вчасне прибуття для мобілізації.

Кого із засуджених можуть мобілізувати під час війни

Відповідно до ст. 616 Кримінального кодексу, під час війни підозрюваний, обвинувачений, який під час досудового розслідування або судового розгляду тримається під вартою, може подати клопотання про скасування цього запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Право на це мають підозрювані в усіх злочинах, крім тих, які підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України. Також не можна подати клопотання, якщо покарання буде здійснюватися за такими статтями:

115, 146−147, 152−156, 186, 187, 189, 255, 2551, 257, 258−262, 305−321, 330, 335−337, 401−414, 426−433, 436, 437−442 Кримінального кодексу України. Серед них насилля, розбещення неповнолітніх, організована злочинність, пропагадна війни, державна зрада.

Читайте також: Воєнний час: як мобілізують добровольців

Начальник територіального центру комплектування та прокурор відповідають за явку до військкомату засуджених осіб, яким скасовували покарання у зв’язку зі службою в армії.

Зміни до статті 616 Кримінального процесуального кодексу визначають, що підозрюваний, обвинувачений, стосовно якого скасовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (у зв’язку з призовом за мобілізацією), має невідкладно, не пізніше 48 годин, з’явитися до відповідного  ТЦК за місцем реєстрації.

Читайте також: Мобілізація в Україні: чи можуть вручити повістку не за місцем реєстрації

Яке передбачене покарання за неявку до ТЦК

Якщо особа не з’явилася до відповідного ТЦК за місцем реєстрації, а також у разі отримання такою особою відмови ТЦК у проходженні військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період територіальний центр комплектування та соціальної підтримки невідкладно, але не пізніше 24 годин, інформує про такі обставини прокурора.

Прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 годин, подає клопотання про обрання стосовно особи, зазначеної у цій частині, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

В умовах війни в Україні зростає необхідність збільшення кількості трудових ресурсів. Одним із таких ресурсів є залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт. У Державному центрі зайнятості пояснили, кого і як можуть залучати до суспільно корисних робіт.