UA / RU
Підтримати ZN.ua

На сьогоднішній день МКС може почати рослідування щодо ситуації в Україні — прокурор

Україна передала в Міжнародний кримінальний суд 13 інформаційних повідомлень, з них сім щодо анексованого Криму.

Україна взяла на себе зобов'язання співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом (МКС), і виконувати його рішення. І на сьогоднішній день МКС може почати розслідування щодо злочинів, скоєних в Україні через російську агресію, необхідно, пише у своїй статті для ZN.UA заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов. Для цього цілком достатньо Заяви Верховної Ради про визнання державою юрисдикції Міжнародного кримінального суду, яку парламент ухвалив у 2015 році.

А твердження про те, що ратифікація Римського статуту це єдина можливість кримінального переслідування на міжнародному рівні є маніпуляцією, зазначив автор. Хоча ратифікація статуту і є важливим кроком, який розширить права України.

Про готовність МКС вести розслідування щодо України свідчить останній його звіт. У документі зазначено, що протягом 2020 року Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду і надалі буде аналізувати спроможність української системи правосуддя самостійно розслідувати відповідні категорії злочинів. Це необхідно, щоб остаточно можна було вирішити, які справи необхідно розслідувати безпосередньо Міжнародному суду, а в яких вистачить розслідування на національному рівні.

Водночас Мамедов зазначив, що ніякий міжнародний трибунал, попри надзвичайну складність його утворення, не зможе стати абсолютною панацеєю у питанні притягнення до відповідальності винних в особливо тяжких злочинах.

"Навіть МКС не по силах приділити увагу всім численним фактам порушень міжнародного гуманітарного права (МГП), він швидше сфокусується на середньому і вищому ланках військових злочинців", - пояснив прокурор.

З 2014 року українські правоохоронці разом з правозахисними організаціями подали до МКС 13 інформповідомлень, серед яких сім щодо Криму. У повідомленнях про злочини на території анексованого півострова йдеться про наступне:

- про факти використання Росією цивільного населення півострова в якості "живих щитів" під час військових дій активної фази окупації Криму в лютому-березні 2014 року;

- примусовий призов кримчан на службу в збройних силах РФ;

- видворення та депортацію жителів Криму на підставі рішень судів окупаційної влади;

- насильницьке переміщення засуджених в пенітенціарні установи, розташовані на території країни-агресора;

- експропріації майна.

Щодо Донбасу в МКС передали документи щодо:

- обстрілів об'єктів цивільної інфраструктури;

- вбивств і тортур військовослужбовців і цивільних;

- злочинів відносно дітей.

Останнє повідомлення, спрямоване на МКС 2019 року, стосувалося позасудових страт дев'яти військовослужбовців Збройних сил України представниками проросійської організованої групи "Козачий союз "Область війська Донського" під час боїв за Іловайськ у 2014 році та Дебальцеве в 2015 році.

Детальніше про те, чому Україна має йти власним шляхом у вирішенні проблеми притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні воєнних злочинів та злочинів проти людяності читайте у статті Гюндуза Мамедова "Невідворотність покарання" для ZN.UA.