UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міжнародний жіночий день: історія

Це свято відзначається щороку.

8 березня в Україні та світі кожного року відзначають Міжнародний жіночий день. Свято також називають День боротьби за права жінок.

Історія свята

Свято зародилося на початку XX століття свято, коли лідерка жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін у ході другої Міжнародної конференції працюючих жінок у Копенгагені висловила ідею щодо святкування Міжнародного жіночого дня.

Читайте також: Масниця: коли її будуть відзначати у 2024 році

Цеткін запропонувала, щоб свято відзначалося у різних країнах світу кожного року в один день. Метою свята вона назвала боротьбу жінок за права.

У 1909 році свято жіночої солідарності розпочали святкувати у США. Традиція святкування протрималась до Першої світової війни. Лише у 1975 році Міжнародний жіночий день офіційно визнали в країні після того, як свято було проголошено ООН.

19 березня 1911 року святкування вперше відбулося в Австрії, Німеччині, Данії та Швейцарії. Тоді на вулиці вийшли понад мільйон демонстрантів. Вони вимагали надати жінкам право обіймати державні посади, виборчі права, право на рівну оплату праці.

У 1921 році в СРСР 8 березня оголосили державним святом. Тоді викресли акцент гендерної боротьби, змістивши на класову: на плакатах, присвячених святу, фігурують «жінки-трудівниці», «пролетарки». У 1970-х роках у школах з'являється практика, коли хлопчики почали вітати дівчат зі святом.

Потім з листівок, присвячених Міжнародному жіночому дню, зникають згадки про боротьбу жінок за свої права. На них починали зображати квіти, мультяшних героїв, тварин. Головною темою свята стали не права жінок, їх замінюють «весна, краса та жіночність».

Останні роки в Україні відійшли від радянських традицій святкування 8 березня.

Нагадаємо, що в Україні точилося багато дискусій щодо святкування 8 березня. У додатку «Дія» відбувалося опитування про долю вихідного 8 березня. Більшість учасників проголосували за те, щоби залишити свято вихідним.