У 2021 році через дію податкових пільг державні і місцеві бюджети недоотримають 35,2 мільярда гривень, що на 4,5% більше, ніж в поточному році (33,6 мільярда грн). Про це повідомляє Центр аналізу публічних фінансів і публічного управління Київської Школи Економіки.
Експерти відзначають, що найбільші втрати бюджет несе через пільги по ПДВ - 17,9 млрд грн.
Найбільший обсяг пільг з ПДВ отримає соціальна сфера (10,1 млрд грн), в тому числі охорона здоров'я - 7,3 млрд грн і освіта - 2,8 млрд грн.
Ще 2,5 млрд грн - операції з поставки житла, 1,4 млрд грн - операції з поставки вугілля, по 1,1 мрлд грн - операції з поставки послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом та операції з поставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації і книг.
Наступним за обсягом йде податок на майно - 13,4 млрд грн (2020 року - 13,3 млрд грн).
Цей податок надходить до місцевих бюджетів, отже і втрати від податкових пільг несуть вони.
У структурі цього податку найбільшу частину займають пільги по земельному податку.
За прогнозом у 2021 році втрати доходів органів місцевого самоврядування від пільг по земельному податку складуть 8,4 млрд грн, втрати від навчальних закладів, які звільнені від сплати земельного податку, - 2,3 млрд грн, закладів охорони здоров'я - 0,7 млрд грн.
Третє місце займає акцизний податок з імпортних товарів - 1,6 млрд грн, а потім вже податок на прибуток підприємств - 1,5 млрд грн. Найбільше за обсягом пільг з цього податку отримає галузь літакобудування - 690,3 млн грн., А також фінансова сфера - 665,9 млн грн.
Акцизний податок з вітчизняних товарів посідає останнє місце з обсягом втрат в 0,8 млрд грн.
Пільги по акцизному податку, як з вітчизняних, так і з імпортних товарів, отримає авіаційна галузь - ввезення і реалізація бензинів авіаційних і палива для реактивних двигунів - сумарно 2,4 млрд грн.
Що стосується втрат місцевих бюджетів, то крім зазначеного вище податку на майно, втрати доходів від збору за місця для паркування транспортних засобів складуть 0,2 млн грн, туристичного збору - 0,9 млн грн.
Зростання втрат від цих зборів спрогнозований на рівні + 27,0% до очікуваних втрат 2020 року.
Раніше повідомлялося про те, що Рада хоче ввести податкові пільги в сфері культури, туризму і креативних індустрій.