UA / RU
Підтримати ZN.ua

“Мирний план” Путіна – реакція світових лідерів

Союзники України вважають, що заяви Путіна не демонструють його бажання досягти справедливого миру.

Світові лідери прокоментували висунутий напередодні російським диктатором Владіміром Путіним ультиматум для початку мирних перемовин.

Нагадаємо, що для цього, за пропозицією Путіна, ЗСУ повинні вийти з території чотирьох областей, частини яких окупували війська Росії, а Київ — відмовитися від членства в НАТО.

Більшість з лідерів держав висловились максимально чітко: такий ультиматум є неприйнятним і не свідчить про бажання Москви зупинити війну.

Віцепрезидентка США  Камала Гарріс на засіданні Глобального саміту миру у швейцарському Бюргенштоку наголосила на необхідності зберегти міжнародну систему, засновану на правилах, яку Росія похитнула повномасштабним вторгненням в Україну. 

За її словами, дії Росії, якщо вони не будуть покараними, заохотять інших агресорів і призведуть до хаосу, а не порядку й стабільності.

“Мирний план” Путіна вона назвала неприйнятним.

“Ми повинні говорити правду: Путін не закликає до переговорів, він закликає до капітуляції. Америка підтримує Україну не з міркувань благодійності, а тому, що це в наших стратегічних інтересах", – зазначила Гарріс.

Такої ж думки дотримується президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Під час Глобального саміту миру вона наголосила, що замороження конфлікту спровокує подальші війни.

“Замороження конфлікту сьогодні, в той час, коли іноземні війська окуповують територію України, не є відповіддю. Насправді це рецепт для подальших агресивних війн", - наголосила фон дер Ляєн.

За її словами, союзникам та партнерам України необхідно підтримати "цілісний, справедливий та тривалий мир", такий, який сприятиме відновленню українському суверенітету та територіальної цілісності. Вона наголосила, що на кону стоїть непорушність усіх кордонів та суверенітет усіх держав.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні конференції у Швейцарії також відкинув пропозиції Росії про мирні переговори. Пропозиції Путіна він назвав “несерйозними” і заявив, що відсутність серйозних переговорів та встановлення миру на основі так званих "нових реалій" лише легітимізує територіальні загарбання Росії" і призведе лише до появи ще одного замороженого конфлікту, що буде небезпечним для всіх.

Під час виступу на Глобальному саміті миру Шольц заявив, що зараз рішення про припинення вогню призведе до заморожування війни і буде небезпечним для України та Європи загалом.

"Жодна країна не хоче миру більше, ніж Україна. Але давайте будемо відвертими, мир - це більше, ніж відсутність війни", - заявив Шольц. 

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні пропозицію Путіна назвала пропагандистським ходом.

"Переговорна пропозиція "сказати Україні, що вона повинна вийти з України", не є ефективною. Мені це більше схоже на пропагандистський хід, ніж на справжній", — зауважила Мелоні на пресконференції  саміту G7.

Читайте також: Ультиматум Путіна свідчить, що він боїться Саміту миру — секретар РНБО

Президент Франції Емманюель Макрон під час засідання Саміту миру  заявив, що миром не може стати українська капітуляція.

"Кожен з нас є відданим побудові сталого миру. Але, як вже було сказано, таким миром не може стати українська капітуляція. Тому передумовою миру є допомога Україні у відбитті агресії", – заявив президент Франції.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте на полях саміту миру заяви Путіна охарактеризував коротко і чітко.

"Те, що Путін учора вийшов із цією дурною "мирною пропозицією" — знак того, що він панікує, це хороші новини", — заявив він. 

Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович під час виступу на Глобальному саміті миру у Швейцарії наголосив, що його країна підтримає лише такі перемовини, які не вимагатимуть від України капітуляції та відмови від своїх територій.

"Хорватія ніколи не підтримає мир, у якому жертва повинна капітулювати та здати свої території", — заявив Пленкович, коментуючи ультиматум Путіна.

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас спроби умиротворити Росію, зокрема через територіальні поступки, назвала шляхом не до миру, а до нової великої війни.

"Я стурбована, коли чую, що існують мирні ініціативи, які не враховують принципи Хартії ООН. Нам слід бути обережними, щоб не було враження, що деякі принципи, як, наприклад, територіальна цілісність України, є другорядними", — сказала Каллас.

Вона наголосила, що потрібно вчитись на помилках минулого і не йти на поступки агресору.

"Багато країн страждали від колоніалізму, у тому числі й моя країна, яка майже пів століття, до 1990 року, була у складі Росії, колоніальної держави. У той час також багато говорили про мир, але це був мир на російських умовах, із гнобленням усього національного естонського", — нагадала політикиня.

У свою чергу, міністр закордонних справ Саудівської Аравії  принц Фейсал бін Фархан аль-Сауд заявив, що будь-який надійний мирний процес потребує участі Росії і запропонував провести потенційний мирний саміт у Ер-Ріяді.

“Саудівська Аравія  займає визважену позицію і завжди намагалася вирішувати конфлікти мирним шляхом і через діалог. Будь-який процес, що заслуговує на довіру, також вимагає участі Росії”, - сказав міністр закордонних справ, додавши, що саміт у Швейцарії є шляхом до цього.

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан також вважаэ, що у разі присутності Росії на Саміті миру в Швейцарії він "міг би бути більш орієнтованим на результат"

Проведення саміту та ультиматум Владіміра Путіна він назвав "проблиском надії".

"Незалежно від запропонованих змісту й умов, це важливі кроки й проблиск надії, з якого можна почати. Проте кожна сторона вважає дії іншої продовженням ширших військових зусиль", – констатував він

Напередодні Гобального саміту миру президент Польщі Анджей Дуда назвав "мирну пропозицію" очільника Кремля Владіміра Путіна "квінтесенцією російського брутального імперіалізму". 

Раніше глава Пентагону Ллойд Остін, коментуючи ультиматум Путіна, наголосив, що Путін не в тому становищі, аби диктувати Києву умови. Тим часом представник Китаю в ООН закликав Київ та Москву піти назустріч одне одному