Минулого року відстань між позиціям російсько-окупаційних військ та сил АТО в Донбасі скоротилась, повідомив заступник голови Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ Олександр Хуг в інтерв'ю DW.
"Відстань між позиціями змінилася у 2017 році. Не в одному місці ми бачили, що вони наблизилися одна до одної. Кожного разу, як сторони переміщують свої позиції ближче одна до одної, ми фіксуємо збільшення напруження, яке часто виливається у насильство", - наголосив він.
За словами заступника голови Місії, минулого року в зоні проведення антитерористичної операції сторонами активно облаштовувались нові окопи.
"Минулого року місія бачила появу нових окопів, особливо у спокійніші періоди. Сторони використовували цей час не для розведення сил та відведення озброєння, а готувалися до більшого насильства, копаючи окопи, іноді переносячи вперед позиції та тримаючи важку зброю там, де вона не повинна бути", - підкреслив Хуг.
Також у 2017 році збільшилась кількість жертв серед мирних мешканців.
"Кількість жертв серед цивільних 2017-го склала 478 осіб, з яких були вбиті 86, інші отримали поранення, проти 442 осіб 2016 року, з яких 88 загинули. Їх може бути більше, це лише ті, щодо кого ми змогли підтвердити інформацію", - розповів журналістам заступник голови СММ.
Він також розповів про те, що минулого року спостерігачі СММ зафіксували понад 401 тисячу порушень режиму припинення вогню в Донбасі. На думку Олександра Хуга, конфлікт на сході України точиться, бо є рішення продовжувати бойові дії.
"Минулого року ми зареєстрували понад 401 тисячу порушень припинення вогню. Це приголомшлива цифра. Це має змінитися. І це можливо, бо ми бачили минулого року чотири рази, що коли сторони вирішують не стріляти, настає відносна тиша. Ми знаємо, чому бої продовжуються. Через названі мною на початку причини, але і через те, що є рішення продовжувати бойові дії. Адже для того, щоб зброя стріляла, потрібен хтось, хто вирішить зробити постріл. Тобто, це або відсутність дисципліни, або хтось отримує наказ", - зазначив заступник голови Місії.
У цьому контексті Хуг нагадав про те, що відкриття вогню у відповідь також є порушенням "Мінська".
"Я хочу чітко зазначити: вогонь у відповідь також є порушенням режиму припинення вогню, порушенням Мінських угод. Сторони кажуть, що вони лише стріляють у відповідь. Але це все використання зброї, а "Мінськ" дуже чітко говорить: зброя не повинна застосовуватися. Ми вважаємо, що це питання волі, і коли вона матеріалізується, бої можуть зупинитися доволі швидко", - резюмував він.
Зазначимо, під час засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську у середу, 20 грудня, було погоджено безстрокове припинення вогню з 00:00 23 грудня.
Проте бойовики порушили його у той самий день. Вони провели провокаційні обстріли українських позицій на Світлодарській дузі з БМП, мінометів і гранатометів. Загалом з початку "різдвяного" перемир'я було зафіксовано лише один день повного режиму" тиші".
"Новорічне перемир'я" стало 12-м з початку війни в Донбасі. "Шкільне" та "хлібне" перемир'я, що передували йому, систематично порушувалися російсько-терористичними формуваннями.