UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міністр енергетики прокоментував можливість продовження контракту на транзит з «Газпромом»

За словами Германа Галущенка, Україна не буде укладати додаткових угод, або продовжувати старий контракт з «Газпромом»

Український уряд не планує продовжувати транзитний контракт з російським «Газпромом» після 31 грудня 2024 року. Про це повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

«Я можу підтвердити, що ми не плануємо укладати жодних додаткових угод або пролонгувати дію цієї угоди», – сказав Галущенко в ефірі телемарафону «Єдині новини», йдеться у повідомленні на урядовому порталі від 17 березня.

За словами міністра, у 2023 році був проведений стрес-тест української газотранспортної системи і підземних газових сховищ, який довів, що система може функціонувати і без транзиту з російського боку.

Читайте також: В чому полягає міф про дешевий російський газ в Європі? — FT

«Є ініціатива ЄС RepowerEU, яка передбачає, що до 2027 року європейські країни повністю позбудуться російського газу, не тільки трубопровідного, але і всього газу, включаючи LNG (СПГ)», – сказав Галущенко, нагадуючи заяву європейського комісара з питань енергетики Кадрі Сімсон щодо незацікавленості ЄС у продовженні транзитного контракту з Росією.

Нагадаємо, на початку березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна продовжить транзит газу з Росії лише за наполяганням чи зверненням європейських партнерів, але контракт України з РФ продовжуватись не буде. У разі зупинки транспортування газу Україною з Росії, з 2025 року головним маршрутом постачання російського газу до країн Євросоюзу стане газопровід «Балканський потік», який проходить через Болгарію.

Читайте також: НАБУ та САП прийшли до "Укргазвидобування": компанія усуне підозрюваного у зловживаннях співробітника

Коли агресор починає діяти за алгоритмом масового ураження, після його ядерного шантажу та підриву Каховської ГЕС навряд чи маємо право для комфорту європейців піддавати ризику життя своїх громадян, як у випадку транзиту аміаку, чи продовжувати транзит нафти троянському коню Росії в Європі або ж транзит газу альпійським путінферштеєрам. «Чи не час припинити? Що робити Україні з транзитом російських газу, нафти та аміаку?» про це в статті розмірковують експерти Центру «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко та Андрій Чубик.