UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міндовкілля повідомило про актуальний стан води у Сеймі та Десні

Самоочищення води відбувається, але споживати рибу або раків у жодному разі не можна

Міндовкілля, Держводагентство та спеціальні організації уважно слідкують за станом води у річках Сейм та Десна, забруднених органічними речовинами, які витекли з російського підприємства у Курській області. Моніторинг відбувається щодобово, а за необхідності - і декілька разів на добу.

Наразі є нова інформація, повідомила пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Читайте також: Екологічна катастрофа Десни та Сейму: на відновлення річок знадобиться 2-3 роки

"26 вересня переміщення забруднення у Київській області не фіксується. Якість води на річці Десна у місцях водозаборів Києва та Броварів у межах норми. Спостерігається стабілізація ситуації у нижній течії річки Десна, показники якості води коливаються та перебувають на рівні значень попередньої доби. Розчинений кисень у воді всіх відібраних проб знаходиться в межах норми", - повідомили у міністерстві.

Що важливо, перевищень за вмістом пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук, а також важких металів не виявлено. Загибелі риби не виявлено. По азоту амонійному, нітритах та хлоридах перевищень так само не зафіксовано.

Щодо річки Сейм, на Сумщині, яка отримала значно більшу дозу забруднення, — спостерігається покращення показників якості води біля с. Чумакове. Показник хімічного споживання кисню знизився у всіх пунктах спостережень: у пункті с. Чумакове знизився до нормативних значень з 43,2 до 28,4 міліграм на дециметр кубічний при нормі 30 міліграм на дециметр кубічний, у с. Мутин та с. Озаричі з 54,4 та 78,6 до 40,6 та 69,4 міліграм на дециметр кубічний. Забруднення, яке фіксується на ділянці с. Мутин – с. Озаричі стало менш концентрованим. Розчинений кисень підвищився та у пункті с. Чумакове досягнув норми не менше 4 міліграм на дециметр кубічний і становить 6,02 міліграм на дециметр кубічний, у пунктах с. Мутин та с. Озаричі перебуває в межах значень 0,5-2,56 міліграм на дециметр кубічний, що нижче норми.

На Чернігівщині спостерігається погіршення якості води у річці Сейм. У місті Батурин зафіксоване перевищення по хімічному споживанню кисню у 3,2 рази. У пункті Долинське – цей показник підвищився з 71 до 81 міліграм на дециметр кубічний, що перевищує норму у 2,7 рази. Розчинений кисень у місті Батурин та селі Долинське становить 0,35 та 0,58 міліграм на дециметр кубічний. По азоту амонійному, нітритах, фосфатах та хлоридах перевищень не виявлено.

Результати вимірювань проб води р.Десна на Чернігівщині свідчать, що розчинений кисень - у межах норми. За результатами вимірювань пріоритетних забруднюючих речовин проб води річок Сейм та Десна у Сумській та Чернігівській областях, перевищень екологічних нормативів якості за вмістом пестицидів, летких органічних сполук, а також важких металів не виявлено.

Читайте також: Через два дні забруднені води з Сейму та Десни досягнуть Києва: чи варто готуватися мешканцям столиці

Варто пам'ятати, що власне самоочищення типове для водних об'єктів, особливо якщо ми говоримо про поверхневі води і річки, де є течія. Чим швидша течія, чим повноводніша річка, тим більша її здатність до самоочищення. Адже дякуючи течії поверхневі води річки насичуються киснем, що допомагає річці "перетравлювати" і зменшувати забруднення. Крім того, з плином, з кожною новою пройденою ділянкою, "нові" чистіші води "розбавляють" забруднення, знижуючи його концентрацію