UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Ми вийшли швидше, ніж громадяни РФ»: у ГУР розповіли про евакуацію українців із Сектора Гази

Першу групу громадян вдалося евакуювати через місяць після нападу ХАМАС на Ізраїль.

Завдання врятувати українських громадян у Секторі Гази Головне управління розвідки Міноборони отримало того ж дня, коли ХАМАС напав на Ізраїль – 7 жовтня 2023 року. Офіцер ГУР МОУ «Двадцять перший» розповів про деталі місії в Газі.

«Завдання отримали одразу 7 жовтня 2023 року. [...] Розробляли декілька варіантів евакуації, але завжди щось іде не за планом, завжди є якісь ризики. Це була така активна гра, в якій нам довелось весь час ухвалювати нові рішення», – зазначив розвідник.

За його словами, коли почалися активні бойові дії, стало зрозуміло, що «це щось більш складне ніж стандартний напад, які в них, на жаль, часто відбуваються». Водночас «Двадцять перший» зазначив, що весь процес був важким не лише в контексті уникнення ризиків для громадян, а й дуже чутливим для України в контексті інформаційного висвітлення.

«Ситуація була дуже чутлива і впливова для сприйняття України серед західних партнерів, в арабському світі», – зазначив розвідник.

Читайте також: Ізраїль відхилив пропозицію ХАМАС про припинення вогню

Він нагадав, що перших людей вдалося евакуювати через місяць після нападу ХАМАС на Ізраїль, тобто 7 листопада. Раніше вивезти громадян не вдавалося фізично. 

«На щастя реалізувався план з офіційною евакуацією. Тобто відкрили зелений коридор для громадян інших країн, які перебували на території Сектора Гази, в тому числі для громадян України. Для нас це було приємною новиною, тому що варіантів для евакуації було декілька. Коли реалізувався варіант із зеленим коридором, евакуація відбувалася в декілька етапів. Тобто ми подавали (ймовірно «списки» – ред.) в посольство України в Ізраїлі, в Єгипті, в ГУР. Збирали всі списки, дані, передавали їх для затвердження щодо виходу громадян», – розповів «Двадцять перший».

Після цього, за його словами, в кілька етапів вже можна було виходити українцям із Сектору Гази. Для цього визначалися певні дні.

«Була історія з однією із евакуйованих. Одна жінка мала онкологічне захворювання. І для нас було вкрай важливо її евакуювати якнайшвидше. Адже вона потребувала належного медичного догляду та медичні умови, чого в місці, де ведуться бойові дії, забезпечити неможливо. Для нас було великою радістю, коли ми змогли евакуювати її на перших етапах. Це була, скажімо так, перемога всієї України», – додав розвідник.

«Двадцять перший» також розповів про важкопораненого українця та його племінника, який також дістав поранення. За словами розвідника, якби їх не евакуювали, то тяжкопоранений чоловік ризикував би загинути. 

«Коли вже його забрали та заселили в готель, забезпечили харчуванням, нам було дуже приємно бачити, що він живий. Що ми спільними зусиллями, разом з посольствами, змогли його дістати, евакуювати. У нього є діти. Приємно було, що їхній батько живий, що його евакуювали, що їхня сім’я в повному складі продовжує своє існування», – додав «Двадцять перший».

Читайте також: Боррель стривожений планами Ізраїлю провести атаку на півдні Сектору Гази

За словами розвідника, перша група українців вийшла із Сектору Гази 7 листопада, одразу після громадян США та деяких країн західних партнерів.

«Ми вийшли швидше, ніж громадяни РФ, що так само було приємним результатом нашої роботи», – додав розвідник.

Він розповів, що місія ГУР МОУ закінчилася в грудні 2023 року. Коли наші розвідники забрали третю групу громадян, яка була «більш-менш велика», вже було евакуйовано понад 300 українців. Після цього, за словами «Двадцять першого», громадян евакуйовували вже меншими групами, тому потреби в розвідниках ГУР МОУ не було. Далі робота проводилась із посольствами.

«Приємно було відчувати, що Україна відіграє роль суб’єкта у цих процесах. У деяких питаннях наш вплив був дуже активний», – додав розвідник.

Читайте також: «Газа – це кладовище для дітей»: керівники гуманітарних організацій у подробицях розповіли про життя у Секторі

Нагадаємо, 10 грудня 2023 року ГУР МОУ повідомило про успішне завершення операції з порятунку українців із сектору Гази. Загалом небезпечної зони вдалось вивезти 315 людей:  304 українці, 2 палестинці, 9 громадян Молдови.

Раніше прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявляв, що його країна наполягатиме на контролі над безпекою на Західному березі річки Йордан і в секторі Гази в осяжному майбутньому після війни. Глава ізраїльського уряду відкинув ідеї правління Палестинської автономії, попри заклики з боку США.

Водночас Нетаньягу заявляв, що його держава не планує звільняти палестинських в’язнів. За його словами, також із Сектора Гази не виводитимуть війська.