Два роки тому було скоєно напад на радницю мера Херсона, активістку Катерину Гандзюк. На неї вилили літр концентрованої сірчаної кислоти, попри численні складні операції та три місяці у лікарні, врятувати її не вдалось.
Попри те, що прізвища замовників жорстоко злочину були відомі майже одразу, до реальної відповідальності притягнули лише виконавців. Ані колишній голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, ані його заступник Євген Рищук не проходять у розслідуванні.
А голова Херсонської облради Владислав Мангер досі, попри оголошену йому підозру, не відсторонений від посади. Справу проти нього та співорганізатора злочину Олексія Левіна нещодавно передали до суду, однак через численні недоліки та поспіх прокуратури вона може розвалитися.
У роковини смерті активістки західні партнери України нагадали Києву про важливість розслідування.
«Сподіватимемося, що ці слова на стіні в Херсоні втіляться у життя. 2 роки тому на Катерину Гандзюк, правозахисницю, яка боролася з корупцією, напали з кислотою, згодом вона померла. Хоча вже зроблено певні кроки, світ чекає на правду та справедливість», - зазначив посол Нідерландів Йеннес де Мол. До свого допису він доклав фото графіті зі стіни міськради Херсону «Вбивці Каті Гандзюк будуть покарані».
Водночас українські можновладці жодним чином не згадали про смерть активістки. Ані президент Володимир Зеленський, ані спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, ані міністр внутрішніх справ Арсен Аваков чи генеральний прокурор Ірина Венедіктова.
Хоча вимога знайти та притягнути до відповідальності всіх винних у смерті Катерини Гандзюк була однією з ключових у президентській кампанії Зеленського.
Проте про неї забули активісти та друзі загиблої: «Два роки потому, завдяки постійним вимогам та сотням протестів по всій країні, ми змогли притягнути до відповідальності виконавців та порушити справу проти організаторів та одного із замовників. Та цих двох років виявилося замало, аби покарати всіх причетних та закрити справу. Ми давно знаємо, хто вбив Катю — її замовили керівники Херсонської області, партійні функціонери Порошенка й Тимошенко», - йдеться у заяві спільноти «Хто вбив Катю Гандзюк».
Активісти зазначили: дехто з партнерів і друзів замовників вбивства досі допомагає їм уникати відповідальності, зокрема, фінансуючи партію влади. А керівництво МВС та Офісу генпрокурора продовжує саботувати справу.
«Зрештою, саме відсутність політичної волі та пиха вищого керівництва країни, мовляв, суспільство забуде про вбивство Каті, призвела до того, що за два роки після нападу замовників так і не притягнули до відповідальності. Якщо б вище керівництво Національної поліції в Херсонській області та Києві не покривало саботаж розслідування та спроби сфальсифікувати справу, замовники були б не лише давно відомі, а й покарані», - додали вони.
Друзі Каті Гандзюк оприлюднили інфографіку з прізвищами та посадами тих, кого вважають причетними до вбивства. Водночас у ній немає прізвищ тих, хто допомагав «зливати» справу. «Але вже сьогодні ми певні — рано чи пізно усіх причетних змусять відповідати», - підсумували вони.
У Києві та Харкові (у цьому місті свого часу працювали голова МВС Арсен Аваков та генпрокурорка Ірина Венедіктова – ред.) 31 липня провели акції з вимогами покарати винних: замовників до правоохоронців, які саботували розслідування чи покривали винних, повідомляє «Громадське радіо».
О 19:00 під будівлею МВС у Києві зібрались кліка десятків людей. Активісти скандували: «Авакова у відставку». Крім міністра, вважають протестувальники, до саботажу «справи Гандзюк» причетні його заступник Антон Геращенко та директор департаменту з комунікацій МВС Артем Шевченко.
Також активісти згадували народного депутата Іллю Ківу (ОПЗЖ), який досі не спростував недостовірну інформацію, розповсюджену в етері одного з телеканалів, і ексначальника поліції Херсонщини Артура Мерікова (зараз він обіймає посаду радника голови Національної поліції в Києві – ред.). Саме Меріков, імовірно, сприяв втечі Левіна за кордон.
Учасники акції вимагали покарати і заступника начальника управління стратегічних розслідувань ГУ МВС в Миколаївській області Олександра Ковальова (на момент нападу – начальник управління карного розшуку ГУ МВС в Херсонській області) та Сергія Курділова – тодішнього заступника Ковальова та кума ватажка групи нападників Сергія Торбіна.