31 грудня в християни східного обряду відзначають День святої Меланії. В народі це свято називають Маланка. Також в цей день відзначають Щедрий вечір.
Традиції святкування Маланки
В народі у давні часи існувало багато традицій та обрядів, що пов'язані зі свято Маланки. Зокрема, святкувати Маланку прийнято до світанку.
Цього дня традиційно перевдягалися у костюми тварин та фольклорних персонажів. Дівчата на Маланку ходили по хатах та співали щедрівки.
На свято незаміжні дівчата ворожили на своє майбутнє. За традицією, поки вони ворожили, хлопці крали у них двері або хвіртку. Господар будинку мав виставити викрадачам могорич, щоб вони повернули пропажу.
В цей день була традиція «водити Маланку». Молодий хлопець мав одягти жіноче плаття та стати «Маланкою», а дівчина – одягти чоловічий одяг для образу «Василя». У невеликих сценках також брали участь коза, баба, дід, чорт. На Маланку та Щедрий вечір молодь ходила від хати до хати, співала щедрівки та влаштовувала жартівливі вистави.
Також на Маланку існувала традиція спалення дідуха – його підпалювали вранці та стрибали через вогонь. Вважалося, що цей обряд допомагає очиститися від спілкування з нечистими силами.