UA / RU
Підтримати ZN.ua

Механізми протидії необґрунтованому зростанню цін на ліки не діють – експерт

Інфляційний індекс на препарати, які реалізуються через аптечну мережу - 8%, а в госпітальному сегменті, де закупівлі здійснюються коштом платників податків - 19%.

Ціни на лікарські препарати в Україні продовжують стрімко рости. Чому так відбувається при зміцненні національної валюти, абсолютно незрозуміло, пише в своїй статті для ZN.UA генеральний директор клініки "Оберіг" Віктор Рибчук.

На думку автора, механізми протидії необґрунтованому зростанню цін на лікарські засоби не діють.

"Незрозуміло, чому при зміцненні національної валюти ціни на них продовжували стрімко зростати. За даними "Моріон", інфляційний індекс на лікарські засоби, які реалізуються через аптечну мережу, становив 8%, а в госпітальному сегменті, де закупівлі здійснюються коштом платників податків, досяг аж 19%. Водночас, за матеріалами діяльності лікарняних кас в Україні, закупівельні ціни залишилися незмінними", - пише автор.

Але досягти успіху в регулюванні цін можна: медичною реформою передбачено реімбурсацію лікарських засобів.

МОЗ повинен відмовитися від державних закупівель лікарських засобів, що призводить до корупційних скандалів, несвоєчасного постачання в лікарні, списання чималої кількості лікарських засобів через закінчення терміну придатності, перепродажу окремими лікарями куплених за державні кошти лікарських засобів пацієнтам, вважає експерт. Та й лікарі будуть позбавлені невластивих їм функцій.

"Для цього вже сформована аптечна мережа, що забезпечує географічну доступність, умови зберігання. А завдання лікаря – оформити рецепт на реімбурсований препарат. Ставки повинні зробити на генерики з доведеною терапевтичною еквівалентністю. Хочеш лікуватися оригінальним препаратом, немає проблем – сплати різницю у вартості з реімбурсованим препаратом. Таким чином ми забезпечимо всім рівність в отриманні лікарських засобів і значно розширимо доступність лікування", - пише він.

Українці також повинні перестати витрачати власні кошти на "фуфломіцини", додає Рибчук. Так, при лікуванні інсульту пацієнти витрачають понад 1 млрд грн на купівлю лікарських засобів, відсутніх в протоколах лікування і Міністерства охорони здоров'я, і Американської та Європейської асоціацій інсульту.

Читайте також: В "Медзакупівлях" повідомили про можливість дефіциту ліків для українців восени

Докладніше про те, чому теорія медичної реформи розійшлася з її реалізацією на практиці, читайте у статті Віктора Рибчука "Відверто про медичну реформу" для ZN.UA.