UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медузи - катастрофа Азовського моря: звідки беруться і чим небезпечні

Держрибагентство пояснило чому навала медуз стало щорічною традицією

© instagram/galinalina01
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana
© instagram/push_yana

Цього літа, як і в останні роки, Азовське море кишить медузами. А соцмережі наповнюються фотографіями і відео від задоволених відпочиваючих, яким не пощастило приїхати у відпустку саме під час «медузного божевілля».

Подивитися цю публікацію в Instagram

Публікація від Дарина Романова???? (@ darina.voice)

Як повідомляє Держрибагентство, в основному на Азовському узбережжі зараз зустрічаються два види медуз - корнерот і аурелія. Але влітку переважають медузи виду корнерот, тому що аурелії воліють прохолодну воду. У результаті, корнерот здебільшого і турбував відпочиваючих Кирилівки та Бердянська.

Подивитися цю публікацію в Instagram

Публікація від Марина Холопова (@m_kholopova)

Чим небезпечні медузи

Крім очевидної шкоди здоров'ю людини через опіки від щупалець і органічного забруднення водойми, медузи ще «об'їдають» цінних для людини риб, поїдаючи основу їх раціону - планктон.

Також медузи здатні на пряме знищення дрібних личинок і ікри деяких риб.

Подивитися цю публікацію в Instagram

Публікація від Рифкат (@rifkata_)

Чому їх число збільшується

«Фахівці Інституту рибного господарства і екології моря Держрибагентства відносять до числа найбільш значущих чинників - збільшення чисельності цих тварин в Чорному морі і, відповідно, більш масове їх потрапляння в Азовське море через Керченську протоку навесні.

Також, грають свою роль поступове наближення солоності Азовського моря до солоності Чорного моря (через зміни у водному балансі Азовського басейну), досить теплі зими, які можуть сприяти успішній зимівлі навіть теплолюбних медуз, а також масова присутність планктону, який є для них кормом.

Не можна виключати, що черговий цикл експансії медуз в Азовському морі незабаром завершиться, як це вже було, наприклад, в кінці 1970-х років. За даними вчених, найвища чисельність медуз в Азовському морі зареєстрована в 1978 році (близько 7 млрд шт.). При цьому в 2018 році їх чисельність в Азовському морі оцінювалася на рівні 10 млн особин.

На думку фахівців інституту поки кращим варіантом для уникнення контакту людини з медузами є створення захищених від медуз акваторій моря у піщаних пляжів, після попередньої оцінки впливу таких бар'єрів на екологічний стан прибережних акваторій і місцеву біоту ». - повідомляють в Госрибагенстве.