Щороку в останній місяць літа християни східного обряду відзначають три свята, які присвячені Ісусу Христу. Їх більше знають під народними назвами, як пов’язані з традиціями їх святкування – це Яблучний, Медовий та Горіховий Спас.
Коли буде Спас цього року
Першим відзначається Медовий Спас, його святкують 14 серпня. Його називають також Маковим або Маковеєм, його святкування випадає на Успенський піст. Цього дня віруючі вшановують три святині: Животворящий Хрест Господній, Образ Спасителя та ікону Володимирської Божої Матері.
За ним слідує Яблучний, який відзначають 19 серпня. Інша його назва – свято Преображення Господнього. До цього дня готують страви з яблук, освячують фрукти у церкві та розпочинають збирання врожаю.
Останній – Горіховий Спас випадає на 29 серпня. Це свято присвячене перенесенню Нерукотворного образу Господнього до Константинополя. Свято також називають Хлібним Спасом, бо цього дня хліб та короваї освячують у церкві.
В ці дати їх відзначають востаннє. У зв’язку з переходом на новий календар, наступного року Медовий, Яблучний та Горіховий Спас будуть святкувати у нові дати.
Українська греко-католицька церква в березні повідомила, що з 1 вересня 2023 року переходить на григоріанський календар та опублікувала оновлений церковний календар свят за період з вересня по грудень цього року.
У травні Православна церква України ухвалила перехід на новий новоюліанський календар, який почне діяти уже з 1 вересня 2023 року. В обох варіантах усі церковні свята, окрім Великодня та прив'язаних до нього, зміщуються на 14 днів.