UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медицина може фінансуватися за рахунок ренти природних ресурсів - експерт

Дотримання функції права власності Українського народу на землю та інші природні ресурси запобігає можливості соціального вибуху.

Конституція України може закріпити право на охорону здоров'я як гарантоване кожному громадянину, з включенням у зміст цього права медичного страхування, яке здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. З цією метою бюджетним законодавством може бути закріплена конструкція цільового використання коштів, отриманих від стягнення ренти за використання природних ресурсів.

Приклади таких фінансово-бюджетних механізмів існують в державах, що фінансують медицину на рівні понад 90% за рахунок ефективного використання лише одного-двох видів природних ресурсів. Це Королівство Норвегія та Об'єднані Арабські Емірати.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Людмила Козловська, доктор юридичних наук, науковий консультант Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Автор зазначає, що таке право буде належати кожному громадянинові України, незалежно від його соціально-економічного статусу.

"Умовна вартість охорони здоров'я кожного громадянина в рік складає приблизно 90 000 грн (3 000 євро), виходячи з наявних обсягів бюджетного фінансування охорони здоров'я (2017 р.) та кількості населення України (42 млн). Це з урахуванням того, що фінансування охорони здоров'я в 2017 році встановлено на рівні 2,8% внутрішнього валового продукту (ВВП), хоча за розрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я та Європейського Союзу для ефективного функціонування системи охорони здоров'я її фінансування має становити не менше 6-8% ВВП. Напевно, навіть реальний додатковий 1% від ВВП був би "золотим дощем" для вітчизняної медицини розвитку", - підкреслює експерт.

На думку Козловської, екологічна функція права власності Українського народу на землю та інші природні ресурси визначає принципи забезпечення фізичного існування людини. Дотримання соціальної функції права власності Українського народу на землю та інші природні ресурси, зокрема, запобігає можливості соціального вибуху, який може статися в разі ігнорування всіма органами законодавчої, виконавчої та судової влади вмісту цього права.

Автор зазначає, що рентна плата за користування природними русурсами в Україні занижена, але навіть при існуючих тарифах майже покриває витрати на медицину.

"У 2016 році надходження рентної плати та плати за використання інших природних ресурсів становили 46,608 млрд грн, хоча планувалося залучити до бюджетів усіх рівнів 64,751 млрд грн. Бюджет охорони здоров'я на 2016 рік становив 74,4 млрд грн: 56,5 млрд грн. - фінансування державного бюджету, місцевих бюджетів прогнозовано повинні були отримати 18 млрд", - говорить експерт.

Детальніше про фінансування охорони здоров'я за рахунок ренти природних ресурсів читайте в статті Людмили Козловської ""Ріг достатку" для розвитку медицини" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".