UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медична допомога ВПО: як її отримати за новим місцем проживання

Для цього не обов’язково мати довідку ВПО.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами.

Юристка чат-боту «Юридичний порадник для ВПО» Ольга Луців розповіла, як їм отримати медичну допомогу за новим місцем проживання.

Читайте також: Допомога ВПО: чи можуть призначити її особі, яка не працює

Вона підкреслила, що для укладення декларації з лікарем довідку ВПО пред'являти не обов'язково

Право кожного громадянина України на охорону здоров'я гарантується статтею 6 Основ законодавства України про охорону здоров'я, що передбачає, в тому числі, кваліфіковану медичну та реабілітаційну допомогу із забезпеченням належного рівня захисту персональних даних, зазначає юрист.

Це включає:

«Тобто ключовим моментом, який потрібно знати і пам'ятати кожному українцю, є те, що реалізувати своє право на охорону здоров'я, яке включає, зокрема, вибір медичного закладу, вибір лікаря, отримання медичної допомоги, можна в будь-якому куточку України незалежно від реєстрації місця проживання», – пояснила Ольга Луців.

Наявність довідки ВПО чи її відсутність не впливає на можливість отримання медичних послуг.

Так, п. 6 Розділу ІІ Порядку передбачено виключний перелік документів, які потрібні для укладення декларації, а це:

Як ВПО обрати заклад охорони здоров'я для отримання первинної медичної допомоги

Відповідно до п.2 Розділу ІІ Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, затвердженого Наказом МОЗ від 19 березня 2018 р. №503 пацієнт (його законний представник) обирає лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від місця проживання/перебування такого пацієнта.

Знову ж таки, незалежно від того чи є людина внутрішньо переміщеною, чи ні, вона має право обирати собі сімейного лікаря там, де вважає за потрібне.

Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:

Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладенні нової декларації з обраним лікарем попередня декларація анулюється автоматично.

Що робити, якщо ВПО відмовляють у підписанні декларації із сімейним лікарем

Відповідно до п.3 Розділу ІІІ Порядку надавачам ПМД забороняється відмовляти у прийнятті декларації, в тому числі на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, раси, кольору шкіри, етнічного походження, політичних, релігійних та інших переконань, матеріального становища, сімейного стану, місця проживання/перебування, мовних та інших ознак, крім випадків досягнення оптимального обсягу практики ПМД для відповідного лікаря, який надає таку допомогу, а це:

Тобто, якщо в лікаря, з яким особа бажає укласти декларацію немає місць, в такому разі справді може бути відмовлено в укладенні декларації саме з цим лікарем. В цьому ж закладі мають бути й інші лікарі, з якими можна укласти декларацію.

Яку допомогу можна отримати без направлення лікаря

В невідкладних станах госпіталізація здійснюється без направлення.

Водночас звернутися до лікаря первинної ланки медичної допомоги (педіатра, терапевта та сімейного лікаря) можна без направлення. Такий лікар оцінить стан здоров’я і, за потреби, скерує до профільного спеціаліста, дасть направлення на діагностичне чи лабораторне дослідження, або на госпіталізацію, чи сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність.

Також без направлення можна звернутися до:

Якщо ж лікарі з цього переліку відмовляють у прийомі й вимагають електронне направлення, потрібно звернутися за роз’ясненням до керівника медичного закладу або ж на «гарячу» лінію НСЗУ за номером 16-77.

На початку 2024 змінилися підходи до надання допомоги на проживання ВПО: для того щоб отримувати виплати людина має бути працевлаштованою або іншим чином сприяти своїй зайнятості. Як результат, з’явився міф, що можна гарантовано отримати допомогу ВПО відкривши ФОП. Нагадаємо, чому не варто слідувати цим порадам без справжньої мети займатися підприємництвом.