UA / RU
Підтримати ZN.ua

Медична допомога: чи може сімейний лікар допомогти впоратися з психічними розладами

Роз'яснення дали в НСЗУ.

Попри війну, в Україні діє Програма медичних гарантій (ПМГ). В межах ПМГ українці можуть отримувати безкоштовну медичну допомогу. До сімейного лікаря можна звернутись не лише зі скаргами на фізичне, а й на ментальне здоров'я. У Національній службі здоров'я України (НСЗУ) розповіли, яку допомогу можна отримати у сімейного лікаря при психічних розладах.

Яку допомогу може надати сімейний лікар пацієнтам з психічними розладами

В Україні всі лікарі та медсестри медзакладів, які укладають договір на пакет  «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», проходять навчальний курс з ведення та лікування пацієнтів з психічними і неврологічними розладами.

Читайте також: Погіршення пам'яті та психічні розлади можуть бути пов'язані з кислотністю мозку – дослідження

У НСЗУ пояснили, спочатку сімейний лікар має отримати згоду пацієнта чи пацієнтки на скринінг на психічні розлади.

«І лише при позитивному результаті проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. Оцінка психічного статусу дорослих пацієнтів спрямована на виявлення психічних і неврологічних розладів, дітей — на виявлення емоційних, поведінкових розладів, ознак насильства (фізичного, сексуального, емоційного, занедбаності та інших форм жорстокого поводження)», – йдеться у повідомленні.

За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати пацієнту:

З повним переліком послуг в межах пакета можна ознайомитися на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2024” п. 30.

Чи може пацієнт з встановленим діагнозом психічного захворювання спостерігатись у сімейного лікаря

У НСЗУ пояснили, що сімейний лікар може вести і пацієнтів без встановленого діагнозу,  і пацієнтів, яким вже встановлено діагноз та призначено лікування психіатром або неврологом.

«В такому випадку сімейний лікар здійснюватиме супровід пацієнта з ПНР. Це значно спростить доступ до необхідної допомоги, адже іноді дістатися до психіатра набагато складніше, ніж до сімейного лікаря», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Психологічна та психіатрична допомога: до якого спеціаліста звертатися у різних випадках

Як пацієнту отримати психологічну допомогу у лікаря первинки

Для цього пацієнт має знайти найближчий заклад з надання первинної медичної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ. Для цього можна або зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скористатися дашбордом «Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога».

Далі необхідно зателефонувати до реєстратури чи контакт-центру обраного медзакладу та записатися на прийом.

«Можна звернутися як самостійно, без направлення, так і з направленням від лікуючого лікаря при встановленому діагнозі «Психічні розлади», – резюмували у НСЗУ.

Раніше ми писали, де переселенці можуть безкоштовно отримати психологічну допомогу.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!