Українські журналісти, медійні та правозахисні організації обурилися зрежисованим "інтерв'ю" російського пропагандистського каналу "Росія 24" із захопленим терористами "ДНР" українським журналістом та автором ZN.UA Станіславом Асєєвим (Васіним), відповідну заяву за підписом 17 організацій опубліковано на порталі "Детектор медіа".
Зокрема, медійники звернулися до міжнародних, міжурядових та неурядових організацій та профільних інститутів, до дипломатичних представництв в Росії та Україні, а також до урядів демократичних країн із закликом докласти максимум зусиль для того, щоб уповноважені представники ОБСЄ та Червоного хреста негайно організували зустріч з Асєєвим у місці тримання, з'ясували факти про умови його перебування, стан здоров'я та іншу важливу інформацію і надали її суспільству.
Підписанти закликали рішуче засудити випуск подібних матеріалу "Росії 24" медійних матеріалів та чітко вказати, що це несумісно зі статусом та роллю медіа у демократичному суспільстві.
Крім того, вони закликають Міжнародну федерацію журналістів, членом якої є Спілка журналістів Росії, виступити проти використання засобів масової інформації як інструменту пропаганди та сприяння конфліктів і грубого порушення норм міжнародного гуманітарного права.
"Ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації, висловлюємо глибоке обурення появою цього матеріалу, який порушує всі можливі етичні стандарти і професійні норми журналістики. Ми маємо підстави припускати, що для випуску "визнання" журналіста Станіслава Асєєва до нього були застосовані заходи фізичного або психологічного впливу", - йдеться в заяві.
Організації зазначають, що підготовка і випуск подібних медіасюжетів і з моральної, і з етичної, і з правової точок зору несумісні зі статусом і роллю медіа в демократичному суспільстві.
Вони відзначають, що подібний матеріал не можна вважати журналістським, оскільки у ньому відсутні факти - нічого невідомо ні про умови утримання Асєєва, ні про його доступі до можливостей захисту, про стан його здоров'я, про наявність реальних доказів "порушення", яке йому інкримінується.
Крім того, на думку підписантів, "матеріал побудований виключно на особистій думці автора про заручника". Враховуючи формат та зміст відео - "мета цього матеріалу не інформування аудиторії, а донесення громадськості повідомлення", що вигідно тільки Росії та маріонетковим "республікам" терористів "ЛДНР" на території Донбасу.
На даний момент під зверненням підписалися:
- ОО "Детектор медиа"
- ОО "Институт массовой информации"
- Донецкий институт информации
- Texty.org.ua
- Институт демократии им. Филиппа Орлика
- Комиссия по журналистской этике
- Независимый медийный совет
- Национальный союз журналистов Украины
- Украинский кризисный медиа-центр
- "Заборона", ОО "Кросс Медиа"
- ОО "Интерньюз-Украина"
- Лаборатория цифровой безопасности
- Центр демократии и верховенства права
- ОО "Громадське телебачення"
- ОО "Информационная безопасность"
- Центр информации о правах человека
- Украинский Хельсинский союз по правам человека
Нагадажмо, раніше Європейська федерація журналістів (EFJ) закликала бойовиків підконтрольного Росії терористичного угруповання "ДНР" звільнити українського журналіста, постійного автора DT.UA Станіслава Асєєва (Васіна). В організації мають сумніви щодо правдивості так званого "інтерв'ю", що вийшло в ефірі пропагандистського телеканалу "Росія 24" у п'ятницю, 17 серпня. У ньому незаконно утримуваний в ОРДО журналіст зізнається в нібито роботі на українську розвідку і "шпигунстві" проти бандформування.
Зазначимо, на переговорах Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську 21-22 серпня українська сторона наполягатиме на допуску до журналіста Асєєву координатора ОБСЄ Тоні Фріша.
Нагадаємо, постійний автор DT.UA Станіслав Асєєв перестав виходити на зв'язок 2 червня 2017 року. 16 липня бойовики "ДНР" офіційно підтвердили затримання українського журналіста. Так зване "МДБ" терористів передало його матері відповідне письмове підтвердження.
У процесі переговорів про обмін утримуваними особами напередодні Нового року бойовики відмовилися обмінювати Асєєва.
Детальніше про зникнення в окупованому Донецьку Станіслава Асєєва читайте у статті Сергія Рахманіна "Земля Стаса" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".