День визволення Маріуполя - 13 червня 2014 року - можна по праву вважати переломною датою в історії розв'язаного Росією конфлікту в Донбасі, вважає народний депутат, радник глави МВС Антон Геращенко.
Через рік він вирішив розповісти подробиці операції і опублікувати начерки плану штурму бойовиків.
Народний депутат України, командир батальйону "Азов" Андрій Білецький згадує:
"Приїхавши в Маріуполь, ми зрозуміли, що міліція в місті повністю зливала сепаратистам. До того часу (5 травня) всередині міста знаходилася частина Внутрішніх військ, яку вже кілька разів штурмували. Більшість з них були місцеві, частина вже розбіглася зі зброєю і перейшла на бік ДНР, а частина планувала або капітулювати, або теж перейти на бік сепаратистів. Вночі мав розпочатися черговий штурм, і було ясно, що вони здадуть зброю, - згадує Білецький. - Перед керівництвом міліції стояло питання: або просто здати ще кілька сотень "Калаша" і кулеметів "сепарам", як це робилося в Донецьку, Луганську в ще більших масштабах, або створити добровольчий батальйон і віддати йому це озброєння. Так вночі в МВС прийняли історичне рішення і підписали наказ про створення батальйону "Азов".
Операція проходила в кілька етапів. Перша група у складі добровольців з батальйону "Азов" почала штурмувати укріплення терористів по вул. Грецької. Сили Національної гвардії і бійці батальйону "Дніпро-1" оточили місце проведення спецоперації. Збройні Сили України на блокпостах навколо Маріуполя перешкоджали можливості масового виїзду терористів з міста та вивезення ними зброї. Після цього правоохоронці з великокаліберних кулеметів і ручних гранатометів знищили бетонні укріплення терористів. У результаті проведення АТО в Маріуполі три сепаратиста загинули, ще 17 поранені. Всього затримано 41 людина".