UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мамедов про російських дезертирів: «Перед наданням політичного притулку, треба перевіряти, чи не вчиняли вони воєнних злочинів в Україні»

Гюндуз Мамедов пояснив, що відповідні матеріали має збирати й українська сторона, аби в майбутньому за необхідності просити про екстрадицію.

З початком повномасштабної російсько-української війни непоодинокими є випадки дезертирства російських солдатів, які потім просять політичний притулок в інших країнах. Однак, перед тим, як давати військовим рф такий притулок, їх потрібно ретельно перевіряти на предмет скоєнні воєнних злочинів в Україні, заявив колишній заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.

Для прикладу, про одного з таких дезертирів розповіли журналісти «Радіо Свобода». Андрєй Мєдвєдєв чотири місяці прослужив у складі ПВК «Вагнера» на Донеччині, де воював проти ЗСУ, зокрема й під Бахмутом. Згодом він дезертирував із фронту. 

Росіянин переконує, нібито готовий свідчити про побачені «воєнні злочини» його співслужбовців «вагнерівців». Мєдвєдєв також стверджує, що в РФ за такі наміри його могли б вбити, тому він втік до Норвегії, де й просить політичного притулку.

«Є в першу чергу Європейська конвенція з прав людини, також є Женевська конвенція щодо біженців (Конвенція про статус біженців 1951 року – ред.), яка регламентує при потраплянні в цю країну громадян інших держав, які переслідуються з різних причин. Це можуть бути релігійні причини, політичні, національні. І в цій ситуації як раз правоохоронній системі важливо робити свою справу і достатньо збирати вагомі факти про наявність ознак злочинів у тих чи інших громадян», – пояснив Мамедова у відповідь на питання, на якій підставі Мєдвєдєв може перебувати в Норвегії без з’ясування того, чи вчиняв він воєнні злочини в Україні.

За його словами, відповідні дані має збирати й українська правоохоронна система. Це потрібно, аби згодом просити про екстрадицію таких росіян.

Водночас існує Міжнародна конвенція про боротьбу із вербуванням, використанням, фінансуванням і навчанням найманців. І якщо колишній «вагнерівець» Мєдвєдєв підпадає під її статті, то в Норвегії на нього, як пояснив Мамедов, може чекати слідство та суд. 

Колишній заступник генпрокурора зауважив, що свідчення та докази, якщо Мєдвєдєв їх справді має, дуже важливі для слідства. Однак це, як підкреслив Мамедова, не звільняє колишнього «вагнерівця» від відповідальності.

«Перед тим як надавати якийсь статус дезертирам, що втекли до інших держав, вони мають ретельно перевірятися на причетність до скоєння воєнних злочинів на території України. Показані у сюжеті – не виключення», – написав Мамедов у Twitter, коментуючи вищевказану історію.

Читайте також: Росіяни закрили Сєвєродонецьк для пошуку дезертирів — Гайдай

Раніше британська розвідка повідомляла, що через низький моральний дух і небажання воювати російські війська, ймовірно, почали розгортати «загороджувальні війська» або «загони блокування». Ці підрозділи погрожують розстріляти власних солдатів, які відступають, щоб змусити їх до наступу. Такі схеми російські війська застосовували і в попередніх конфліктах.