UA / RU
Підтримати ZN.ua

Маковий Спас: традиції святкування

Цього дня не можна працювати та бажати іншим зла.

14 серпня християни східного обряду відзначають свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці. У народі його називають Маковий Спас, Медовий Спас або Маковія.

Читайте також: День Пантелеймона-цілителя: що не можна робити у свято

Традиції святкування

Цього дня прийнято ходити до церкви. З собою беруть сезонні фрукти, мед, а також маковійчики – спеціально зібрані букетики польових квітів та трав. Вважалося, що мед до освячення в церкві їсти не можна.

На святковому столі, приготовленому до цього дня, обов'язково повинні бути страви з маком. Готували також вареники та пироги, які приправляли медом. Трапезу зазвичай починали з ложки меду або млинців з маковою начинкою.

У свято також було прийнято купатися у відкритих водоймах, вважалося, що вода в цей день набуває цілющої сили.

А ось після Медового Спасу купатися в річках та озерах вже не можна, вважається, що вода починає «цвісти».

У народі також вважали, що з цього дня починається осінь та дощі.

Молитва Всемилостивому Спасу та Пресвятій Богородиці

Владико Господи Святий, у Вишніх живий і всевидячим Твоїм оком глянь на все творіння! Тобі прихиляємо вию душі і тіла, Тобі молимося, Святе святих, простягни руку Твою невидиму від святого житла Твого, і благослови всі нині, і прости нам всякий гріх вільний і мимовільний, словом чи ділом вчинений. Даруй нам, Господи, розчулення, даруй сльози скорботні душі на очищення багатьох гріхів наших, даруй велику Твою милість світові Твоєму і нам, негідним рабом Твоїм, бо благословенне і прославлене є Ім'я Твоє нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.