UA / RU
Підтримати ZN.ua

Майже половина адвокатів і прокурорів підтримують участь міжнародних експертів у відборі суддів – опитування

Противники чесних конкурсів докладають зусиль для дискредитації участі фахівців у конкурсних комісіях.

Майже половина адвокатів і прокурорів в Україні підтримують залучення громадськості та міжнародних експертів до конкурсного відбору та кваліфікаційного оцінювання суддів, свідчать дані національних опитувань, проведених фахівцями програми USAID «Нове правосуддя»

Так, 49% опитаних переконані в тому, що залучення представників громадськості до процесу добору є виправданим. Ще 57% вважають, що залучення представників міжнародної спільноти до процесу конкурсного добору суддів Вищого антикорупційного суду було виправданим.

Водночас рівень обізнаності українців про судову реформу є дуже низьким. Лише 9% респондентів зазначили, що в них є глибокі або принаймні базові знання про цю реформу, у 2018 році цей показник становив 16%.

Програма USAID «Нове правосуддя» провела національні опитування стосовно довіри до судової гілки влади, інших гілок влади та суспільних інститутів, незалежності та підзвітності суддів, сприйняття корупції у судовій системі та готовності інформувати про її прояви.

Опитування проводилися у період із лютого по березень 2021 року по всій Україні, за винятком окупованої АР Крим та непідконтрольних урядові районів Донецької і Луганської областей, і охопили дві групи респондентів – населення та професійних правників, які є учасниками судових проваджень, але не є суддями чи працівниками апарату суду (адвокатів та прокурорів). До опитування населення було залучено понад 2000 респондентів, а в опитуванні адвокатів і прокурорів взяли участь понад 630 респондентів.

Читайте також: Пані посол Німеччини про судову реформу в Україні: у комісіях з відбору суддів мають бути незалежні експерти

Міжнародні експерти не пропустять до участі в конкурсі недоброчесних кандидатів і «представників» чиїхось інтересів, що не влаштовує висуванців певних кандидатів. Тож  підключення до процесу відбору незалежних міжнародних експертів противниками реформи спекулятивно подається як «загроза суверенітету» України і «втручання у внутрішні справи».

Водночас Венеціанська комісія вже роз'яснювала: присутність таких експертів у комісіях є законною і жодної загрози для суверенітету країни не представляє. Міжнародні експерти повинні лише один раз увійти до складу конкурсних комісій, щоб надати рекомендації. Їх постійна присутність там непотрібна.

Ефективність роботи міжнародних експертів добре видно на прикладі НАБУ, НАЗК та ВАКС. Тим часом у конкурсі на очільника САП делеговані ВР члени комісії «збили» з конкурсу кандидатів, котрі займаються розслідуванням резонансних справ Андрія Портнова, заступника голови ОПУ Олега Татарова, голови ОАСК Павла Вовка, колишніх і чинних народних депутатів, високопоставлених поліцейських тощо.