UA / RU
Підтримати ZN.ua

МАГАТЕ оцінило наслідки обстрілів ЗАЕС: ключове обладнання ціле, але є пошкодження інших споруд

Гендиректор організації активізував зусилля щодо створення безпекової зони в районі станції.

Після отримання інформації від керівництва Запорізької АЕС напередодні, група з чотирьох експертів Міжнародного агентства з атомної енергії на місці в понеділок, 21 листопада, безпосередньо оцінила масштаби фізичної шкоди, завданої об’єкту внаслідок інтенсивних обстрілів, здійснених російськими окупантами в попередні два дні. Про це повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, йдеться у звіті організації.

За його словами, представники агентства підтвердили, що незважаючи на потужність обстрілів, які стали одними з найінтенсивніших за останні місяці, ключове обладнання атомної електростанції вціліло. Там не виникло жодних безпосередніх проблем з ядерною безпекою чи охороною.

Зокрема, шість реакторних блоків залишаються в стабільному стані. Не пошкоджено й цілісність відпрацьованого та свіжого палива, низько-, середньо- та високорадіоактивних відходів у сховищах.

Водночас, експерти виявили масштабні руйнування на території ЗАЕС. Йдеться, зокрема, про пошкодження резервуарів для зберігання конденсату, яке призвело до нерадіоактивного витоку, дороги вздовж реакторів, непрацюючої залізниці, трубопроводу з повітрям під тиском і про два ураження покрівлі спеціальної допоміжної будівлі й два – зони для охорони. Також незначної шкоди зазнав водопровід спринклерної системи для пожежогасіння.

«Це викликає серйозне занепокоєння, оскільки чітко демонструє справжню інтенсивність атак на одну з найбільших у світі атомних електростанцій», – наголосив Рафаель Гроссі, укотре не вказавши, яка саме сторона несе відповідальність за удари.

Читайте також: Макрон засудив обстріл українських АЕС

За даними МАГАТЕ, персонал Запорізької АЕС уже почав ремонт частини споруд, що зазнали обстрілів. Чотири реактори станції наразі залишаються в режимі холодної зупинки, а два – гарячої зупинки. Останні продовжують виробляти пару й гарячу воду для самого майданчика та для сусіднього Енергодара.

Експерти не зафіксували нових атак на об’єкт 21 листопада, але відзначили обстріли в районі Енергодара та його промислової зони.

Так, на тлі нових ударів по району атомної електростанції Гроссі вирішив активізувати консультації щодо створення безпекової зони навколо неї.

Раніше повідомлялося, що хоча спостерігачам не було зрозуміло, яка сторона несе відповідальність за щонайменше десяток вибухів на ЗАЕС 19-20 листопада, російська сторона після обстрілів раптом обмежила доступ МАГАТЕ на станцію.