Національне антикорупційне бюро оголосило колишнім депутатам, високопосадовцям та пов'язаним із ними особам шість підозр у справі "Золотого мандарина", повідомляє пресслужба бюро. За версією слідства, учасники схеми незаконно збагатились на 54,179 млн грн.
Організована ексдепутатом схема діяла впродовж 2013-2016 років, вважають детективи. У 2000 році ТОВ "Золотой Мандарин Ойл" передала на зберігання ПАТ "Київенерго" 41 тисячу тонн мазуту, однак товариство відмовилося його повертати. У 2009 підконтрольне екс-депутату підприємство виграло у Господарському суді Києва позов проти "Київенерго".
Однак до виконавчої служби "Золотой мандарин" не звернувся, замість цього пішов до Європейського суду з прав людини. За півроку до звернення "Київенерго" відступився від права вимоги на користь ще одного приватного підприємства колишнього депутата, про що позивачеві було відомо.
У ЄСПЧ позивач "ввів в оману європейську інституцію, не поінформувавши її про всі обставин спірних правовідносин", завдяки чому отримав рішення про відшкодування 54,179 млн грн, вважають детективи.
Далі підприємство звернулося до Міністерства юстиції, яке розглянуло ситуацію. І в 2015 році уповноважений у справах ЄСПЛ підписав декларацію про мирне врегулювання суперечки та виплату "Золотому мандарину" понад 54 млн грн із державного бюджету.
У лютому 2016 року Міністерство юстиції України перерахувало вказану суму. Тобто фактично борг замість приватної компанії сплатила держава.
Говорячи про учасників схеми, у бюро наголосили, що це: колишній урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ; колишній перший заступник міністра юстиції; бенефіціар приватної компанії; троє осіб, наближених до колишнього депутата.
У 2015 році посаду уповноваженого у справах ЄСПЛ обіймав Борис Бабін, першого заступника міністра юстиції – Наталія Бернацька. Організатором схеми, за даними LB.ua, є колишній депутат від "Народного фронту" Георгій Логвінський.
Справа розслідується з 2017 року, попередня кваліфікація – ч. 5 статті 191, ч. 3 статті 209 (привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем; відмивання доходів) КК України.
В антикорупційному бюро стверджують, що деякі фігуранти справи вже зголосились на співробітництво зі слідством.
Напередодні про спробу вручення підозри повідомив Борис Бабін, водночас для Наталії Бернацької це стало несподіванкою, про підозру вона дізналась, перебуваючи на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
"Після виконання рішення у справі, що стала предметом уваги НАБУ, Міністерство юстиції вже в двох інстанціях виграло регресну справу, по стягненню виплачених за рішенням ЄСПЛ коштів до державного бюджету з компанії, яка роками під прикриттям мораторію його не виконувала. Таким чином, ми запобігли нарахуванню багатомільйонної компенсації за порушення з боку України і найближчим часом завершиться розгляд справи проти компанії порушника", - написала вона у Facebook.
Георгій Логвінський вже давно виїхав з країни, повідомляють джерела "Українських новин". Підозра йому зараз знаходиться на підписанні в заступника генерального прокурора Віктора Чумака. Підозру Наталії Бернацькій орієнтовно вручать у понеділок, після повернення до Києва.