UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лікар-інфекціоніст пояснює, чому в Україні немає масової вакцинації дітей від ковіду

Діти та підлітки із супутніми захворюваннями можуть отримати щеплення.

Восени на Україну чекає нова хвиля коронавірусу, на нас насувається дельта-штам. Він більш контагіозний, захворювання розвивається швидше і має складніший перебіг. Крім того, вірус вражає дітей. У світі дозволено щеплювати вакциною Pfizer з 12 років, в Україні у щепленні відмовляють навіть підліткам, яким за кілька місяців виповниться 18 років.

Чи правильно це, чим мотивоване таке рішення і чи буде щось змінюватися, ZN.UA запитало у лікаря-інфекціоніста, дитячого імунолога і голови Національно-технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федора Лапія.

«Зараз основна цільова група в Україні - це дорослі, ми концентруємося на них. (...) Якщо зараз ми почнемо ще й вакцинацію дітей, то практично стоятимемо на двох платформах, які розходяться в різні боки. Ми не зможемо це охопити. Просто забракне людських ресурсів, які це робитимуть. Нам слід сконцентруватися на людях з групи ризику - старшого віку, з хронічними захворюваннями», - каже Лапій у розмові із редакторокою відділу соціум Аллою Котляр.

У наказі українського МОЗ є перелік супутніх захворювань, за яких можливе щеплення. Але він дуже обмежений. За словами інфекціоніста, ці рекомендації міністерству надавала НТГЕІ. Аргументи, які виносилися на штаб МОЗу, були прийняті.

«Так, Ізраїль, Франція, Італія і США почали універсальну вакцинацію дітей від 12 років вакциною від Pfizer/BioNTech. Україна ж зараз прийняла позицію Великої Британії. Справа в тому, що єдина вакцина, яку зараз дозволяють використовувати для дітей від 12 років у нас і в ЄС, Великій Британії - це Pfizer. У системі фармеконагляду за побічними реакціями після щеплення нею були зафіксовані міокардити - ураження серцевого м'яза. Ці випадки здебільшого концентрувалися у віковій групі від 16 до 19 років. Тобто можна припускати більшу схильність саме молодших людей», - підкреслює Федір Лапій.

Британці стурбовані тим, що вакцинація дітей може призвести до підвищення частоти міокардитів. Цю проблему досліджують. Поль Офіт, провідний американський експерт з імунопрофілактики - педіатр, імунолог, вірусолог, керівник Центру освіти з питань вакцинації Дитячої лікарні Філадельфії - стверджує, що в масштабі міокардити становлять поодинокі випадки.

Саме тому, за словами українського лікаря, було прийнято рішення дозволити вакцинацію тих дітей і підлітків із супутніми захворюваннями, де користь від вакцинації перевищує ризики від неї.

«В Україні у нас вже близько 50 випадків смертей від ковіду дітей до 18 років. Це діти, які переважно мали супутні захворювання. Тому зараз ми ухвалили рішення вакцинувати дітей саме із супутніми захворюваннями, оскільки тут користь від вакцинації перевищує ризики від неї», - пояснює інфкціоніст.

Однак це не означає, що рішення не переглядатиметься у разі оновлення даних про безпеку вакцини, додає Федір Лапій. Європейське агентство з лікарських засобів (ЕCDC), коментуючи ситуацію, також відзначило, що хотіло б мати більше даних про безпеку вакцин для дітей.

«Зміни до інструкції до вакцини від Pfizer в Україні були затверджені 8 липня. І поки що в наказі ми прийняли такий компромісний варіант», - підсумовує він.

Читайте також: В ОАЕ будуть вакцинувати від Covid-19 дітей від трьох років

Про те, чи готова Україна до нової хвилі коронавірусу; чому охоплення вакцинацією літніх людей та лікарів досі є доволі низьким; чи потрібно вакцинуватись українцям, які вже перехворіли і мають антитіла; про правила комбінації вакцин від різних виробників; чи безпечно щепитися від коронавірусу дітям і вагітним, а також що загрожує країні через зниження активності щеплення від інших захворювань, читайте в інтерв'ю Алли Котляр із Федором Лапієм.