UA / RU
Підтримати ZN.ua

КВУ оголосив про старт виборів до органів місцевого самоврядування, завтра кандидати можуть висувати кандидатури

Виборча кампанія почнеться раніше, ніж Рада перегляне закон про вибори місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Сьогодні, 4 квітня, стартували вибори до органів місцевого самоврядування. З завтрашнього дня кандидати можуть висувати свої кандидатури, але, при цьому, у них досі немає нових правил участі у виборчих перегонах. Про це під час прес-конференції повідомив голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко.

25 травня територіальні громади обиратимуть 38 міських голів та депутатів двох міських рад, у тому числі, у Києві. Однак, Верховна Рада повернеться до перегляду закону про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів лише у вівторок, 7 квітня.

Черненко вважає, що блокування змін до закону про місцеві вибори створить прецедент, коли кампанія розпочнеться з найбільш розкритикованого в історії України закону. "Традиційно під час одночасного проведення загальнонаціональних та місцевих виборів в Україні останні часто залишаються без уваги ЗМІ та міжнародних спостерігачів, хоча саме місцеві вибори завжди є проблемними з точки зору демократичних стандартів. Враховуючи вкрай недосконале законодавство, ми не можемо 25 травня, на тлі відносно чесного і демократичного волевиявлення на виборах президента, отримати брудні та сфальсифіковані місцеві кампанії", - сказав Черненко.

Координатор виборчих програм громадської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська зазначила, що за чинним законом склад територіальних виборчих комісій ризикує бути непропорційним, а керівні посади буде розподілено незбалансовано, що призведе до монополії на прийняття рішень для однієї з політичних груп.

Друга редакція закону також не дасть можливості реалізувати повноцінну кампанію у Києві і усуне з виборчих перегонів потенційних самовисуванців. "Чинне законодавство не передбачає права на самовисування. Цей привілей віддано партіям. Конкурента легко усунути з виборчої кампанії шляхом скасування його реєстрації або навіть не допустити до виборів взагалі", - сказала вона.

Айвазовська нагадала, що у 2010 році на місцевих виборах підставою для відмови у реєстрації могли бути елементарні технічні похибки при оформленні документів, наприклад, фото нестандартного розміру. На її думку, цю ситуацію треба виправляти: технічні похибки не повинні бути підставою для відмови у реєстрації, у кандидатів має бути право просто виправити їх. !zn