Сьогодні, 4 квітня, стартували вибори до органів місцевого самоврядування. З завтрашнього дня кандидати можуть висувати свої кандидатури, але, при цьому, у них досі немає нових правил участі у виборчих перегонах. Про це під час прес-конференції повідомив голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко.
25 травня територіальні громади обиратимуть 38 міських голів та депутатів двох міських рад, у тому числі, у Києві. Однак, Верховна Рада повернеться до перегляду закону про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів лише у вівторок, 7 квітня.
Черненко вважає, що блокування змін до закону про місцеві вибори створить прецедент, коли кампанія розпочнеться з найбільш розкритикованого в історії України закону. "Традиційно під час одночасного проведення загальнонаціональних та місцевих виборів в Україні останні часто залишаються без уваги ЗМІ та міжнародних спостерігачів, хоча саме місцеві вибори завжди є проблемними з точки зору демократичних стандартів. Враховуючи вкрай недосконале законодавство, ми не можемо 25 травня, на тлі відносно чесного і демократичного волевиявлення на виборах президента, отримати брудні та сфальсифіковані місцеві кампанії", - сказав Черненко.
Координатор виборчих програм громадської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська зазначила, що за чинним законом склад територіальних виборчих комісій ризикує бути непропорційним, а керівні посади буде розподілено незбалансовано, що призведе до монополії на прийняття рішень для однієї з політичних груп.
Друга редакція закону також не дасть можливості реалізувати повноцінну кампанію у Києві і усуне з виборчих перегонів потенційних самовисуванців. "Чинне законодавство не передбачає права на самовисування. Цей привілей віддано партіям. Конкурента легко усунути з виборчої кампанії шляхом скасування його реєстрації або навіть не допустити до виборів взагалі", - сказала вона.
Айвазовська нагадала, що у 2010 році на місцевих виборах підставою для відмови у реєстрації могли бути елементарні технічні похибки при оформленні документів, наприклад, фото нестандартного розміру. На її думку, цю ситуацію треба виправляти: технічні похибки не повинні бути підставою для відмови у реєстрації, у кандидатів має бути право просто виправити їх. !zn