28 червня мусульмани починають святкувати одне з головних свят – Курбан-байрам. Це свято не має фіксованої дати, вона змінюється з року в рік. Також в різних країнах можуть відрізнятися звичаї.
Коли відзначають Курбан-байрам
Це свято відзначається на 70-й день після святкування Ураза-Байрам, в 10-й день 12-го місяця ісламського місячного календаря Зуль-хіджжа. Його святкування триває три дні.
Історія свята
Курбан-байрам знаменує собою закінчення хаджу - паломництва в Мекку. Слово «курбан» походить від арабського кореня «крб», який означає все, що пов'язано з «наближенням». Вважається, що важлива не сама жертва, яку приносять в цей день, а наближення до Аллаха.
Історія обряду принесення в жертву тварини пов'язана з пророком Ібрагімом. Він побачив сон, в якому йому було велено принести в жертву свого сина Ісмаїла. Спочатку пророк відмовився жертвувати сином, але сон повторився тричі.
Тоді Ібрагім вирішив виконати наказ. Але коли він заніс ніж над сином, над пророком пролунав голос, який сказав, що він вже виконав свій сон. Потім пророк побачив баранчика, якого йому необхідно було принести в жертву. Згідно з тлумаченням, Аллаху не потрібна була жертва, він лише перевіряв віру свого пророка.
Цей випадок стався недалеко від Мекки. С того дня мусульмани приносять у жертву тварину, віддаючи данину поваги Ібрагіму, який явив найвищу ступінь відданості і любові до Аллаха.
Що заборонено робити в цей день
Напередодні свята, у День Арафат, необхідно тримати одноденний піст. Не можна вживати їжу і пити до самого вечора. Це дозволяється тільки тим, хто здійснює паломництво в Мекку.
У свято не можна займатися фізичною працею, сперечатися та сваритися. Вважається, що це не тільки забирає енергію, але й не дозволяє зосередитися на читанні святкових молитов.
Свято пов'язане з жертвопринесенням тварини, здійснювати яке можна тільки повнолітнім мусульманам. Жінки та сліпі люди, приносити тварину в жертву не можуть. Забороняється лякати тварину і знущатися над нею.
Курбан-байрам також не можна зустрічати в брудному одязі.