Переговори щодо обміну 306 бойовиків терористичних угруповань "Л-ДНР" на 74 українських заручника супроводжуються низкою проблем, повідомив представник України у Тристоронній контактній групі з врегулюванню ситуації в Донбасі (ТКГ) Леонід Кучма.
Зокрема, частина затриманих і засуджених бойовиків "ДНР" і "ЛНР", які включені у запити терористів, відмовляються повертатись на окуповану територію Донбасу.
"Я думаю, що і дата є, і списки затверджені - 74 і 306, але коли справа стосується конкретних прізвищ, то починаються проблеми. Сподіватимемося, що вони будуть вирішені", - розповів він журналістам в Києві у вівторок, 12 грудня.
За словами представника України в ТКГ, ситуація є доволі делікатною, її курирує президент України Петро Порошенко.
"Сам президент опікується цим питанням... Хотілося б усім, щоб до свят вони потрапили додому", - додав Кучма.
Проте активізація переговорного процесу упирається у небажання колабораціоністів повертатися в ОРДЛО.
"Тут починається, що ми не можемо домовитися з протилежною стороною, тому що не хочуть. Хоча я думаю, що домовленості будуть досягнуті", - зазначив Леонід Кучма.
На його переконання, це питання необхідно вирішувати, навіть шляхом компромісів, але не шляхом зміни кількості людей в обмінних списках.
Кучма також переконаний у тому, що президент Російської Федерації Володимир Путін, погоджуючись на обмін, намагається показати, що виступає за "дипломатичне, мирне вирішення проблем окупованих територій Донбасу".
Як повідомляла перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи в Мінську Ірина Геращенко, у списках СБУ знаходяться 168 українських заручників. Проте сотні затриманих і засуджених бойовиків "ДНР" і "ЛНР" категорично відмовляються від переміщення в ОРДЛО.
Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив журналістам, що 15 листопада відбулася перша телефонна розмова Володимира Путіна з ватажками "ДНР" і "ЛНР" Олександром Захарченко та Ігорем Плотницьким. За словами Пєскова, російський президент закликав підконтрольних йому бойовиків активізувати процес звільнення заручників, і ті "загалом підтримали цю ініціативу". При цьому Захарченко і Плотницький нібито вказали Путіну на необхідність "додатково опрацювати це питання" з українською стороною.
Раніше президент РФ Володимир Путін публічно пообіцяв обговорити з ватажками угруповань ОРДЛО питання активізації обміну заручниками на заарештованих і засуджених в Україні бойовиків, підтримавши таким чином пропозицію лідера проросійського руху "Український вибір" Віктора Медведчука. Пропозицію Медведчука схвалив також присутній на зустрічі патріарх Кирило.
Тим часом новопризначений ватажок терористів "ЛНР" заявив про "підготовку до обміну" заручниками і те, що відставка його попередника Ігоря Плотницького не завадить процесу.