UA / RU
Підтримати ZN.ua

КСУ заборонив штрафувати за порушення ПДР на місці

Закон говорить, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення". В КСУ кажуть, що останні слова не слід розуміти буквально.

Конституційний Суд України надав офіційне тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

"Уповноважений Верховної Ради України з прав людини звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням в аспекті того, чи можна словосполучення "за місцем його вчинення", яке міститься у зазначеному положенні, розуміти як таке, що дозволяє здійснювати розгляд справи про адміністративне правопорушення на місці його здійснення відразу після складання протоколу про таке правопорушення", - повідомляє прес-служба КСУ.

Мова йде про неоднозначние застосування українськими судами у справах щодо оскарження постанов про адміністративні правопорушення (стаття 122 Кодексу), зокрема про перевищення водіями транспортних засобів обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху.

У четвер 28 травня суд оприлюднив прийняте 26 травня рішення у даній справі.

"Так, в одних випадках суди вважають, що дії суб'єкта владних повноважень по розгляду справи на місці вчинення правопорушення (винесення постанови відразу після складання протоколу) не суперечать вимогам частини першої статті 276 Кодексу, а в інших випадках – суперечать, оскільки словосполучення "за місцем вчинення правопорушення" і "на місці вчинення правопорушення" мають різний зміст, зокрема правовий", - йдеться в повідомленні.

"Розглянувши справу, Конституційний Суд України вирішив, що положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", в аспекті порушеного в конституційному поданні питання треба розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення", - появснили в КСУ.

21 травня Верховна Рада прийняла в першому читанні зміни в закони "щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху". Урядовим проектом, зокрема, передбачається, що адміністративну відповідальність за порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, будуть нести власники транспортних засобів, незалежно від того, хто скоїв правопорушення. Проектом також пропонується внести зміни у порядок стягнення штрафів.